Pondělí 24.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Na státním zámku Náchod sundali makovici z věže a otevřeli schránky s fotokopiemi pamětihodností

Na státním zámku Náchod sundali makovici z věže a otevřeli schránky s fotokopiemi pamětihodností

Email Tisk PDF
seznam článků
Na státním zámku Náchod sundali makovici z věže a otevřeli schránky s fotokopiemi pamětihodností
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Strana 10
Strana 11
Strana 12
Všechny strany

makTNa státním zámku Náchod odstartovala generální oprava hlavní věže slavnostním sundáním makovice a otevřením schránky s fotokopiemi pamětihodností, z nichž nejstarší se datuje do roku 1721. V úterý k tomu došlo za přítomnosti ředitele Národního památkového ústavu, územní památkové správy na Sychrově Miloše Kadlece, kastelána zámku Náchod Jiřího Růžičky, starosty města Náchoda Jana Birke a dalších hostů.

Součástí slavnostního aktu bylo také otevření archivní schránky, která obsahovala věrné kopie původních pamětních listů z roků 1721 a 1799, opis pamětního listu o výměně oplechování hlavní věže z roku 1950, dále fotografie z doby oprav v roce 1950, fotografie města Náchoda a běžné kovové mince. Tyto archiválie budou po prozkoumání ve spolupráci se Státním okresním archivem v Náchodě a ÚPS Sychrov posléze do schránky opět navráceny a na své původní místo se dostanou ke konci června. Originály těchto archiválií byly ze schránky vyjmuty v roce 1950 a jsou nyní uloženy ve Státním okresním archivu v Náchodě.

Výše uvedené nálezy, ale i opravu věže, okomentoval Miloš Kadlec, ředitel NPÚ, ÚPS na Sychrově, pod jehož vedení zámek spadá, takto: "Dokumenty a předměty uložené v této schránce jsou odkazem našich předchůdců, kteří se v minulosti podíleli na opravách hlavní věže náchodského zámku. Navíc jsou krásným důkazem toho, že tradice pro zachování odkazu pro další pokolení je nezávislá na časovém období nebo situaci, kdy byly opravy realizovány. Mohu slíbit, že i při této opravě, tomu nebude jinak. Jsem nesmírně rád, že se oprava věže realizuje, i když chápu, že přináší komplikace v provozu zámku, neboť realizovat jakoukoliv opravu na místě, kde se nachází veřejnost, je vždy obtížné a je třeba vše dobře zabezpečit – nicméně, samotná oprava byla nutná právě z důvodu bezpečnosti budoucích návštěvníků. Prosím všechny návštěvníky, ale i náchodské občany o trpělivost, výsledek jistě bude stát za to."

Kastelán zámku Jiří Růžička poukázal také na to, že loňským uzavřením věže došlo k výraznému snížení návštěvnosti zámku (rok 2012: 34.360, rok 2013: 29.980), neboť prohlídky a rozhledy z věží jsou pro návštěvníky vždy lákavé.

Své nadšení neskrýval ani starosta Náchoda Jan Birke, protože sundáním makovice začínají konečně konkrétní práce na věži: "Zámek je jednou z dominant našeho města a nebudu zastírat, že lešení, které věž od loňského roku "zdobí", mému oku příliš nelahodí. Chápu však, že generální oprava je nutná a pevně věřím, že se jí podaří dokončit co nejdříve, ostatně, minulý týden jsem to slíbil panu prezidentovi."

K samotné historii makovice uvádíme výňatek z dokumentace stavebně historického průzkumu zpracovaného Ing. Slavíkem z ÚOP Josefov z roku 2013: "Mohutně působící báň je nasazena na vysokém konkávním spodku. Pokrývají ji pásy falcovaného pozinkovaného plechu s červeným nátěrem, vždy tři pásy plechu na každé z dvanácti stran, se středovým v plné šíři a krajovými neúplnými. Na báni je nasazena římsa s profilem lesbického kyma, lehce odsazenou deskou a mohutným oblým profilem. Následuje konkávní nahoře užší přechod pod horní část střechy, ukončený římsou s deskou a čtvrtkruhovým (kymatickým) profilem. Vrcholová část v podobě převýšeného jehlance s konkávními stěnami. Na jeho vrcholu spočívá pozlacená makovice, na hrotnici krátká korouhvička ve tvaru otevřené dračí tlamy s šesti velkými prostřihy. Hrotnici ukončuje pozlacená hvězda, složená ze dvou plechů. Součástí dosud neznámé obnovy střech věže v roce 1950, kdy bylo měněno plechování, se stalo i otevření makovice a vyjmutí pamětních listin z let 1721 a 1799. Makovice velké věže byla otevřena při opravě střech zámku za Kuronských v roce 1799 a pak znovu v roce 1950 při výměně plechování. Historické listiny z poškozené plechové schránky byly tehdy vyjmuty, nahrazeny fotokopiemi a uloženy v archivu."

Foto a zdroj www.mestonachod.cz

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře