Úterý 8.říjen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Ministryně práce a sociálních věcí navštívila Náchod a diskutovala s představiteli města o aktuálních problémech

Ministryně práce a sociálních věcí navštívila Náchod a diskutovala s představiteli města o aktuálních problémech

Email Tisk PDF
seznam článků
Ministryně práce a sociálních věcí navštívila Náchod a diskutovala s představiteli města o aktuálních problémech
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Všechny strany

IMG 2882Ve čtvrtek 3. září 2015 navštívila město Náchod ministryně práce a sociálních věcí Mgr. Michaela Marksová. Ministryni přivítal starosta města Jan Birke a společně s tajemnicí městského úřadu Hanou Mílovou a vedoucím odboru sociálních věcí a školství Pavlem Schumou během její krátké zastávky v Náchodě diskutovali o aktuálních tématech týkajících se právě jejího resortu.

Prvním z témat byl tzv. institut veřejně prospěšných prací. Město Náchod je totiž jedním z měst, které má s využitím veřejně prospěšných prací (VPP), potažmo veřejné služby, bohaté praktické zkušenosti. K možnosti využít veřejné služby se město připojilo již v roce 2010 a do roku 2012 tak zajistilo práci na úklidu města celkem 96 nezaměstnaným, kteří dlouhodobě pobírali sociální dávky.

"Po zrušení veřejné služby jsme využili možnost vytvoření pracovních příležitostí v rámci veřejně prospěšných prací a umožnili zaměstnat v sezóně až 50 uchazečů o zaměstnání z Úřadu práce v Náchodě. Celkem jsme od roku 2013 takto zaměstnali přibližně 75 obtížně zaměstnatelných občanů a na čistotě a úklidu města je to opravdu hodně vidět," upřesnil během rozhovoru starosta Jan Birke a poznamenal, že Náchod se tak dnes může právem pyšnit velmi nízkou nezaměstnaností v porovnání s jinými regiony.

Ta se aktuálně pohybuje kolem 4,5 %, což je nepochybně důsledek zapojení města do aktivní politiky zaměstnanosti. Zaměstnance v režimu VPP město využívá také v rámci svých příspěvkových organizací a vytvořilo i několik stálých pracovních míst, ve kterých našli uplatnění osvědčení pracovníci. Společně se všichni shodli, že institut veřejné služby by bylo vhodné znovu obnovit, ovšem s úpravou, která by zamezila diskriminaci některý osob (např. lidé starší 55 let).

Dalším diskutovaným tématem byla problematika rostoucího počtu trvalých pobytů na radnici. Nyní je k trvalému pobytu na náchodské radnici přihlášeno téměř 800 osob.
"Trápí nás i stále se zvyšující počet přistěhovaných občanů, mnohdy právě těch tzv. nepřizpůsobivých, kteří získávají trvalé pobyty v bytech soukromých vlastníků," podotkl starosta. Město nemá možnost tuto problematiku žádným způsobem ovlivňovat, protože v momentě, kdy tito lidé přijdou na evidenci obyvatel s nájemní smlouvou, trvalý pobyt získají.

"To příliš nekoresponduje s naší snahou, aby osoby, které nedodržují pravidla, byly ubytovány v městských bytech. Naopak se je zavedením jasných pravidel snažíme přimět k plnění povinností. Bohužel stále častěji se objevují v bytech soukromých vlastníků, protože v souvislosti s poskytováním doplatku na bydlení, se to jednoduše vyplatí. Pro žádné město však není žádoucí podporovat přistěhování osob, které následně nedodržují žádná pravidla, vytvářejí dluhy, neplatí místní poplatky (např. za odpady, pokuty za přestupky, atd.) a jsou dlouhodobě závislí na systému sociálních dávek," uvedl starosta.

Ministryně Michaela Marksová během diskuze zmínila, že právě na toto téma již navrhovala zavedení nezbytné regulace a vyvinula iniciativu k meziresortnímu řešení.
"Problematika úzce souvisejících trvalých pobytů je v kompetenci Ministerstva vnitra ČR. Budu rovněž prosazovat znovuzavedení hygienických limitů pro byty, což je na Ministerstvu zdravotnictví. Proto je třeba vyvolat diskuzi i mezi resorty. Za resort MPSV jsme teď navrhli novelu týkající se doplatku na bydlení, aby byla zachována možnost obecního úřadu vyjádřit se k osobě, která o doplatek žádá, a aby tuto dávku dostávali jen ti, kteří k obci mají vztah. Musíme už konečně zabránit spekulantům, aby se jim vyplatilo sestěhovávat sociálně nejslabší do svých soukromých nemovitostí bez ohledu na to, zda s tím obec souhlasí či nikoli," uvedla v závěru své návštěvy Náchoda ministryně Michaela Marksová.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře