Pondělí 26.únor 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Město Náchod u příležitosti oslav 95. výročí vzniku republiky ocenilo významné osobnosti

Město Náchod u příležitosti oslav 95. výročí vzniku republiky ocenilo významné osobnosti

Email Tisk PDF
seznam článků
Město Náchod u příležitosti oslav 95. výročí vzniku republiky ocenilo významné osobnosti
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Všechny strany

os1Ve čtvrtek uvedlo město Náchod v Městském divadle dr. J. Čížka slavnostní koncert k 95. výročí vzniku republiky s názvem Kde domov můj. Součástí koncertu, kde vystoupilo Panochovo kvarteto, Vladimír Matějček a Pěvecký sbor Hron, bylo ocenění významných náchodských osobností. Ceny předali starosta města Jan Birke a místostarostka Drahomíra Benešová.

plk. Rudolf Macek - cenu převzal syn Martin Macek

Rudolf Macek se narodil 13. května 1925 v Náchodě v rodině sklenářského mistra, bývalého legionáře. V roce 1947 absolvoval vojenskou akademii v Hranicích na Moravě. Nesouhlas s komunistickým pučem v r. 1948 vedl mladého důstojníka ke spoluúčasti v odbojové skupině. Její vojenská část byla ale prozrazena a členové postupně pozatýkáni.

Rudolf Macek byl zatčen 17. ledna a 25. dubna 1950 odsouzen za velezradu a další prohřešky proti státu k 22 letům vězení, ke ztrátě občanských práv na dobu 10 let, konfiskaci celého jmění a vysokému peněžnímu trestu. Po 12 letech byl v červnu 1962 propuštěn na amnestii. Krátce po příchodu domů se oženil s Martou, která na něho čekala po celou dobu věznění.

Po listopadu 1989 stál Rudolf Macek u zrodu Konfederace politických vězňů Československa, kde aktivně působil jako předseda pobočky Náchod, a to až do konce svého života. V letech 1993-1996 pracoval na Ministerstvu obrany ve vojenské rozvědce. 1. ledna 1997 mu udělil prezident České republiky Václav Havel medaili 1. stupně za zásluhy o obranu a bezpečnost státu.

Plukovník Rudolf Macek zemřel 18. listopadu 2012. Ještě den předtím se naposledy uklonil u památníku obětem komunistické diktatury, který sám pomáhal vybudovat.

Václav Kaplan - cenu převzala dcera Irena Vlachová

Václav Kaplan se narodil 8. listopadu 1926 v Bystřici u Benešova. Byl to promovaný historik a dlouholetý zástupce ředitele Okresního muzea v Náchodě. Je autorem několika knih týkajících se problematiky železobetonového pohraničního opevněné z let 1935-1939. Jsou to například publikace - Pevnost Dobrošov (1983, 2. vydání 1986), Evropská stálá opevnění v období mezi dvěma světovými válkami (1984) nebo Opevnění na Náchodsku. Skutečnost a vzpomínky (1988).

Pan Kaplan je jedním z duchovních otců myšlenky a poté samotného zpřístupnění a otevření pevnosti na Dobrošově. Až do 90. let jsme ho mohli právě zde vídat jako aktivního pracovníka. Jeho osoba byla komunisty zavrhována. Zemřel 8. 3. 1996 v Náchodě.

Miloslav Čermák - cenu převzala manželka Ludmila Čermáková

Pan Miloslav Čermák byl srdcem Náchoďák. Narodil se tu 29. února 1944. Vystudoval zdejší Střední průmyslovou školu stavební a od maturity v roce 1962 až do roku 1990 pracoval v různých stavbařských profesích v národním podniku Tepna.

V roce 1990 se stal posledním předsedou Městského národního výboru. První svobodné komunální volby ho v témže roce dosadily do křesla starosty. Pro mnohé byl symbolem nového začátku města. Druhé zvolení následovalo v roce 1994. Po dvouletém řízení Náchoda ale musel Miloslav Čermák ze zdravotních důvodů odstoupit. Jeho třetí kandidatura v roce 1998 byla opět úspěšná. Ve funkci setrval do konce volebního období v roce 2002. Poté byl i nadále členem zastupitelstva.

Míla, jak mu náchodští říkali, uhájil rekonstrukci hotelu Beránek a Divadla dr. Josefa Čížka do původní secesní podoby. Zasloužil se o privatizaci městského pivovaru nebo získání Jiráskovy chaty na Dobrošově pro KČT Náchod. Zřídil Kulturní a sportovní nadaci města Náchoda a navázal příhraniční spolupráci s polským Klodzkem. Velmi podporoval studenty a tak se angažoval i jako prezident studentského festivalu Náchodská Prima sezóna.

Mezi jeho záliby patřila kromě rodiny a sběratelství dýmek a betlémů hlavně hudba - jazz a swing. Sám hrál na několik hudebních nástrojů a nejednou vystoupil s náchodským Swing sextetem. Miloslav Čermák zemřel 9. 12. 2010 v Náchodě.

Petr Gangur - cenu převzal syn Václav Gangur

Petr Gangur se narodil 6. 7. 1920 v Kopašňově v tehdejším Sovětském Svazu na Podkarpatské Ukrajině. Před 2. světovou válkou pomáhal budovat opevnění na Dobrošově. Jeho bydliště bylo v České Čermné. Těsně před válkou byl povolán zpět do svého rodiště k nástupu do maďarské armády, ale podařilo se mu dezertovat. A tak se roku 1944 připojil k československému armádnímu sboru. Jako spojař zažil spoustu bitev a nejednou byl vážně zraněn.

Po válce se vrátil zpět do České Čermné za manželkou a dvěma syny. Po studiu lesnické školy v Táboře pracoval na polesí v Kynžvartu. Za převaděčství byl ale po udání od roku 1949-1950 vezněn.

Po návratu z vězení pracoval jako agronom v JZD na Trutnovsku. Téměř po dvaceti letech se vrátil zpět na Náchodsko. Práce v Rubeně mu dala nové přátele a důvěru. V roce 1969 se stal na téměř 11 let tajemníkem MNV. Byl jedním z předních bojovníků za vybudování vodovodu na Dobrošově.

Petr Gangur byl nositelem mnoha významných vyznamenání - československého válečného kříže za bojové zásluhy, medaile za chrabrost, medaile za zásluhy II. stupně, medaile za vítězství nad Německem a pamětní medaile ke 2. výročí osvobození ČSR. Byl členem konfederace politických vězňů. Zemřel 11. září 2000.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře