Pátek 19.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Manželka prezidenta republiky navštívila Hospic Anežky České v Červeném Kostelci

Manželka prezidenta republiky navštívila Hospic Anežky České v Červeném Kostelci

Email Tisk PDF
seznam článků
Manželka prezidenta republiky navštívila Hospic Anežky České v Červeném Kostelci
Strana 2
Všechny strany

manzPo roce a půl, kdy navštívil Hospic Anežky České v Červeném Kostelci (první hospic v České republice) prezident Miloš Zeman, se zde v páteční poledne 20. února uskutečnila krátká návštěva první dámy paní Ivany Zemanové. Paní Zemanová přijela v doprovodu paní Blanky Mráčkové, tajemnice manželky prezidenta republiky, a paní Ivany Křečkové, ředitelky Krajského úřadu Královéhradeckého kraje

V programu návštěvy byla prohlídka budovy hospice. Seznámení se se zde poskytovanou komplexní hospicovou péčí proběhlo při osobním setkání s vedením hospice v čele s ředitelem Miroslavem Wajsarem a nejbližšími spolupracovníky.

Paní Zemanová měla navštívit původně dva pacienty s doprovázející manželkou, ale nakonec byli tři. Těžce nemocný pán projevil prý své poslední přání setkat se s paní prezidentovou, a tak navštívila také jeho. Setkání bylo dojemné, plné soucítění a pacient popřál paní Zemanové vše nejlepší v úloze manželky prezidenta i do budoucna, kterého se však on sám už nedožije.

Vedení seznámilo paní Zemanovou a celou delegaci s filosofií hospicové péče, s jejími třemi formami, kterými se zdejší hospic může pochlubit (lůžkový hospic, mobilní hospic, ambulance paliativní péče), a na dotaz byla zodpovězena také otázka týkající se rozdílu hospicové péče od běžné nemocniční. Ze zájmu a otázek k této problematice bylo patrné, že se paní Zemanová hospicovou péčí již zabývala, současně však přiznala, že je toto téma velmi náročné. Na závěr byla připomenuta také návštěva pana prezidenta v červenci 2013 v Domově sv. Josefa v Žirči a paní Zemanová i její doprovod obdržela drobné dárky z Chráněných dílen u sv. Anny v Žirči a od klientů Domova sv. Josefa. Mezi dárky nechyběly ani informační materiály o hospicové péči.

"Téma by vyžadovalo určitě více času, aby bylo možné více hospicovou péči vysvětlit," říká Ludmila Rosová, staniční sestra, a doplňuje své dojmy: "Byla jsem potěšena zájmem paní Zemanové i ostatních a vnímala jsem citové zasažení v lidské rovině. Také otázka, která byla směřována k nám, jako personálu, jak to vše zvládáme, mě překvapila. Musela jsem vysvětlit, že jsem vděčná za svoji práci a že jsem ráda, že mohu pozitivně ovlivňovat nejen závěr života nemocných, ale také smýšlení celé společnosti a jejího předsudku o smrti. Je to nelehká úloha, protože společnost je zaměřená na úspěch, kariéru... nemoc a smrt není populární. Každý si uvědomí, že tím mnohé z našeho života končí. Přesto se v literatuře objevuje rčení: ‚Konec korunuje dílo'. Na konci by podle mého mělo záležet stejně tak, jako když se člověk rodí anebo prožívá produktivní věk. Poselství hospiců by tedy nemělo být strašákem, ale dobrou zprávou, že život může končit bez fyzické bolesti, ve společnosti blízkých a chápajících lidí a bez bolesti v srdci. A o to nám jako personálu jde."

Eva Wagenknechtová, vedoucí public relations, fudraising, Oblastní charita Červený Kostelec, foto Ondřej Česák

obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře