Sobota 20.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Květinový den 2015 v náchodském regionu

Květinový den 2015 v náchodském regionu

Email Tisk PDF
seznam článků
Květinový den 2015 v náchodském regionu
Strana 2
Všechny strany

slun1Jako každoročně i letos ve středu 13. května jste se na mnoha místech našeho regionu mohli setkat se žáky základních a středních škol společně se skauty a dalšími dobrovolníky, kteří nabízeli kolemjdoucím symboly boje proti rakovině - kvítky měsíčku lékařského se stříbrnou stužkou, připomínající čtvrtstoletí působení Ligy proti rakovině Praha.

Letošní zaměření sbírky bylo opět velmi aktuální – prevence reprodukčních orgánů. Je smutnou skutečností, že ve výskytu i úmrtnosti na karcinom dělohy se Česká republika řadí mezi první na světě. Karcinom vaječníků je pátou nejčastější příčinou úmrtí žen u nás. Nádory varlat jsou onemocněním především mladých mužů. Tuto diagnózu si ročně vyslechne až 500 z nich a tři desítky bohužel umírají. Dodržováním jednoduchých zásad zdravého životního stylu však podle nejnovějších poznatků lze až polovině všech onkologických onemocnění předejít!

Členové náchodské pobočky Ligy proti rakovině, která již více než 20 let působí na poli protinádorové prevence, připravili celou sbírku ve spolupráci se čtrnácti středními školami a skauty v mnoha městech a obcích Náchodska, Broumovska, Policka, Trutnovska, Novoměstska a Jaroměřska.

A jaká je konečná bilance letošní charitativní sbírky v našem regionu? Celkem bylo prodáno 10 810 kytiček a na celorepublikový účet sbírky bylo posláno 231 419 Kč. V porovnání s loňským rokem je to opět více, a to o 3 426 Kč! Osvědčila se i letošní novinka – možnost doprodeje kvítků následující den. V každém případě je to úctyhodný výkon, za kterým stojí obrovský kus práce členů Ligy proti rakovině Náchod i spolupracujících subjektů.

Největší pochvalu ze škol si právem zaslouží Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední zdravotnická škola Trutnov, která díky svým žákům a pedagogům přispěla do sbírky částkou 31 630 Kč, druhá byla Obchodní akademie Náchod s 30 045 Kč a na třetím místě se umístila Střední škola propagační tvorby a polygrafie Velké Poříčí s 26 262 Kč. Výborného výsledku dosáhli také hronovští skauti s nejvyšším vybraným průměrem na 1 kytičku 23,31 Kč. Poděkování však patří všem dobrovolným prodejcům – žákům, studentům i jejich pedagogům, skautům a členům LPR Náchod za jejich obětavý přístup ke sbírce.

Zásadní podíl na úspěšnosti celé náchodské sbírky mají zejména dvě pilné organizátorky, které se již mnoho let věnují práci pro Ligu proti rakovině, paní Helena Vomáčková a paní Eva Hrnčířová, samy onkologické pacientky. Veliký dík také patří pracovníkům a pracovnicím České pošty Náchod a jejího depa pod vedením paní Wiesnerové a paní Šedivé, kteří zabezpečili spočítání a zpracování výsledků sbírky.

Za pomoc při sbírce nabízejí členové Ligy proti rakovině Náchod pro studenty středních škol preventivní přednášky. V této oblasti se náchodské sdružení může pochlubit pozoruhodnými výsledky. Jen v loňském roce její členové proškolili na pěti přednáškách celkem 198 středoškoláků a také 37 pedagogů. Součástí přednášek je vždy i nácvik samovyšetření pro prevenci rakoviny prsu na fantomových modelech. Další významnou součástí činnosti náchodské LPR jsou školami velmi žádané odborné přednášky MUDr. Vladimíra Müllera o vzniku a příčinách rakoviny pod názvem Rakovina je choroba genů.

Náchodský region je již tradičně oblastí, kde má Květinový den každoroční vstřícné přijetí a podporu veřejnosti, dárců z řad občanů. Zároveň je také důležité, že významná část výtěžku sbírky se vždy vrací zpět do regionu, například pro Hospic Anežky České v Červeném Kostelci.

obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře