Pondělí 24.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Královéhradecký kraj pomůže s likvidací ekologických škod

Královéhradecký kraj pomůže s likvidací ekologických škod

Email Tisk PDF

krajV Provodově - Šonově na Náchodsku došlo k úniku lehkého topného oleje. S řešením ekologické havárie by měla novoměstské radnici pomoci dotace, kterou schválila Rada Královéhradeckého kraje. Pokud tento záměr odsouhlasí i Zastupitelstvo, vyčlení kraj ze svého rozpočtu 2,1 milionu korun.

S havárií, která by mohla mít vážné ekologické důsledky, se v současnosti potýká radnice v Novém Městě nad Metují. Ta je totiž vodoprávním úřadem pro obec Provodov - Šonov, kde byl v dubnu tohoto roku zjištěn výskyt ropných látek na toku Rozkošského potoka. Šetřením ve spolupráci s Českou inspekcí životního prostředí bylo zjištěno, že původcem znečištění je majitel čísla popisného 44, který v objektu nevhodně skladoval lehký topný olej. Ten z nádrže unikl netěsným ventilem a následně kontaminoval půdu i podzemní a povrchové vody. Množství uniklého oleje je odhadováno na několik set litrů.

"Vzhledem k rozsahu havárie a hrozícím dešťům, které by její rozsah ještě zhoršily, se vodoprávní úřad rozhodl vybrat k provedení nápravných opatření odbornou firmu v jednacím řízení bez zveřejnění," uvedl Petr Hable, starosta Nového Města nad Metují.

Vážnost situace totiž zvyšoval fakt, že místo kontaminace je vzdálené jen necelé dva kilometry od ústí potoka do rekreačně významné vodní nádrže Rozkoš. Navíc v místech významného krajinného prvku východních zátok, které jsou důležitou ornitologickou oblastí. V blízkosti se také čerpá podzemní voda pro okresy Náchod a Hradec Králové. Jelikož jsou náklady na likvidaci havárie pro novoměstský rozpočet neúnosné, rozhodl se Královéhradecký kraj městu finančně vypomoci.

"Kraj dostává ročně 45 milionů z plateb za odběry podzemních vod. Z nich necháváme 10 milionů jako rezervu na řešení krizových havárií. Podobná situace se neopakuje často, proto jsme se rozhodli z této rezervy městu pomoci," zdůvodnil vstřícnost Královéhradeckého kraje hejtman Lubomír Franc.

Kraj by tak měl Novému Městu nad Metují, které je ze zákona povinné situaci řešit, poskytnout neinvestiční dotaci ve výši 2.102.556,- Kč. Tato částka má být čerpána z rozpočtu kapitoly životní prostředí a zemědělství.

Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře