Sobota 15.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Královéhradecký kraj má první Faitradovou školu: Střední odbornou školu sociální v Náchodě

Královéhradecký kraj má první Faitradovou školu: Střední odbornou školu sociální v Náchodě

Email Tisk PDF
seznam článků
Královéhradecký kraj má první Faitradovou školu: Střední odbornou školu sociální v Náchodě
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Všechny strany

fa1Střední odborná škola sociální - Evangelická akademie získala titul Fairtradová škola. Splnila všechna kritéria pro udělení titulu a připojila se ke stovkám dalších škol na světě, které podporují fair trade (spravedlivý obchod). Je již jedenáctou školou v České republice s tímto titulem.

Certifikát převzal ředitel školy Mgr. David Hanuš od Michaely Nové z Fairtrade Česko a Slovensko a Jiřího Silného z Ekumenické akademie. Pro získání titulu musela škola splnit pět kritérií kampaně: oficiálně deklaruje podporu fair trade, na škole působí řídicí skupina, která koordinuje kampaň, studenti si zde mohou zakoupit fairtradové výrobky, v rámci výuky se věnují tématům globálního rozvojového vzdělávání včetně fair trade a škola pořádá osvětové akce pro veřejnost.

"Jsme velice potěšeni, že jsme dnes certifikát Fairtradová škola dostali. Považujeme ho za prestižní. Umožnil nám nejen rozvíjet teoretické znalosti, ale protože jsme škola sociální, je pro nás důležité, že napomáhá u studentů rozvíjet i sociální cítění," uvedl bezprostředně po obdržení titulu ředitel Mgr. Hanuš.

Při té příležitosti zahájil hned dvě tématické výstavy najednou: Musím být trpělivá o pracovních podmínkách pracovnic v textilním průmyslu v Asii a kolekci fotek z českých rozvojových projektů. Škola tímto tento týden oslaví Mezinárodní den proti chudobě. K dispozici bylo samozřejmě férové občerstvení včetně fairtradových muffinů.

Vše začalo férovými přestávkami. Pořádají je tu každý týden, nejen studenti a učitelé, ale i paní uklizečka má možnost ochutnat fairtradovou čokoládu, sušenky anebo čaj. Samotné přestávky by však na získání titulu nestačily. Řidící skupina se letos nadšeně vrhla do pořádání happeningu pro veřejnost za férovou čokoládu. Byla to první akce svého druhu a ačkoliv přípravy nebyly úplně jednoduché (akci bylo například třeba náležitě zpropagovat), rozhodně stála za to. Byla velkou motivací k získání titulu. Nezůstalo však jen u happeningu. Celý pegagický sbor byl vyškolen v globálním rozvojovém vzdělávání a na škole byla dokonce vyhlášena soutěž o férovou báseň. V příštím roce Náchodští plánují uspořádat fotbalový turnaj s fairtradovými míči.

"Zapojení do kampaně znamená zpestření života školy a úzkou spolupráci učitelů se studenty. Rozšiřuje obzory v otázce globálních témat a přináší i lahodnou vůni a chuť fairtradových produktů," popsala význam vstupu do mezinárodní kampaně vedoucí řidící skupiny Mgr. Darina Tyčová.

Kampaň Fairtradové školy probíhá v řadě evropských zemí. Na celém světě najdeme přes 1900 škol, které jsou do ní zapojeny.

Zdroj www.mestonachod.cz

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře