Pondělí 15.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Královédvorská zoo bude pálit slonovinu

Královédvorská zoo bude pálit slonovinu

Email Tisk PDF

rohovina

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové bude 19. září z bezpečnostních důvodů pálit své zásoby rohoviny a slonoviny. Ceremoniálu se zúčastní také keňský ochranář Richard Leakey, jenž se zasloužil o výrazné snížení pytlačení nosorožců a slonů ve východní Africe a sám v roce 1989 inicioval historicky první spálení rohoviny a slonoviny.

Část vzorků rohoviny z nosorožců předala ZOO ve čtvrtek 24. srpna zástupcům Celní správy a České inspekce životního prostředí. Instituce je použijí pro výcvik služebních psů a také jako výchovný a dokladový materiál. 

"Ačkoli je Česká republika relativně malá země uprostřed Evropy, stala se významným tranzitním centrem nelegálního obchodu s rohovinou a slonovinou. Z Afriky přes nás míří nosorožčí rohovina do asijských komunit v Evropě nebo přímo do zemí východní Asie. Zde jí konzumenti přisuzují nesmyslné léčebné účinky navzdory skutečnosti, že její složení je obdobné jako složení lidských vlasů nebo nehtů," řekla Pavla Říhová, vedoucí oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES České inspekce životního prostředí.

Dvorská zoo odchovává mláďata vzácných zvířat a v ideálním případě je i vrací do jejich původního prostředí, zároveň se ale snaží upozorňovat na kritickou situaci nosorožců a dalších druhů. "Podporujeme i veškeré aktivity, jejichž cílem je potírání nelegálního obchodu s ohroženými zvířaty. V tom je úloha Celní správy a České inspekce životního prostředí nezastupitelná. Jsme proto rádi, že jim poskytnutím vzorků můžeme v této činnosti aspoň trochu pomoct," uvedl ředitel ZOO Dvůr Králové Přemysl Rabas.

Celní správa předané vzorky nosorožčí rohoviny využije pro výcvik svých služebních psů, kteří pomáhají při odhalování nelegálních zásilek. "Celní správa je jakýmsi prvním nárazníkem proti nelegálnímu obchodu s ohroženými druhy. Vzorky rohoviny nám pomohou ještě lépe připravit nejen naše kolegy, ale i psy, s nimiž působíme především na Letišti Václava Havla v Praze," uvedl Petr Müller, ředitel odboru dohledu Celní správy.

Za minulý rok bylo v Africe upytlačeno přibližně 1350 nosorožců. Některé druhy jsou už na pokraji vyhynutí. Hlavním důvodem jejich masivního vyvražďování v Africe, ale i v Asii je vysoká poptávka po jejich rozích.

"Zničením našich zásob chceme dát symbolicky najevo, že rohovina je bezcenná a její užívání vede nejen k nesmyslnému vybíjení vzácných zvířat, ale na obchodě s ní vydělávají kriminální gangy a teroristické skupiny operující po celém světě," vysvětluje poselství plánované akce Přemysl Rabas. Kromě rohů spálí dvorská zoo i několik kusů slonoviny.

Ceremoniál v ZOO Dvůr Králové proběhne v úterý 19. září, tedy tři dny před Světovým dnem nosorožců. Hranici zapálí světově proslulý ochranář a antropolog Richard Leakey, který na konci 80. let stanul v čele organizace Kenya Wildlife Service pro ochranu divoké přírody v Keni. Během své práce se soustředil zejména na boj s pytláky a zorganizoval vůbec první demonstrativní spálení sloních klů a nosorožčích rohů na světě. Celní Správa i Česká inspekce životního prostředí se budou podílet i na organizaci ceremoniálu v dvorské zoo.

ZOO Dvůr Králové svoje tehdejší zásoby rohoviny z nosorožců spálila už v roce 2014 a informace o tomto symbolickém aktu obletěla celý svět. O rok později byla v zoo podepsána deklarace mezi ČR a Vietnamem o spolupráci v oblasti CITES týkající se mimo jiné i potírání nelegálního obchodu s rohovinou a slonovinou. V roce 2016 pak byli zástupci zoo pozváni k účasti na historicky největším demonstrativním ničení rohoviny a slonoviny v Keni a na podzim téhož roku se zúčastnili pálení přímo v centru jedné z hlavních konzumentských zemí – ve vietnamské Hanoji.

Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře