Neděle 16.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Krajské peníze půjdou na údržbu bílé stopy i pohraničního opevnění

Krajské peníze půjdou na údržbu bílé stopy i pohraničního opevnění

Email Tisk PDF

hanickaRozvoj cestovního ruchu je pro Královéhradecký kraj jednou z priorit. Jeho dotační programy proto letos podpoří projekty v oblasti turistiky i záchrany kulturního dědictví.

Například na úpravu běžeckých tratí v Krkonoších a Orlických horách bude letos uvolněno 1,65 milionu korun. Dvanáct projektů budou i díky krajským penězům realizovat dobrovolné svazky obcí, sportovní kluby i lyžařské areály.

Tisíce turistů ročně proudí také na prohlídky prvorepublikového pevnostního systému. Na podporu muzeí československého opevnění proto půjde v tomto roce necelého půl milionu korun. Peníze si mezi sebou rozdělí šest pevnostních objektů. Nejúspěšnějším žadatelem byl Klub vojenské historie Náchod, který díky dotaci vylepší hned tři své expozice. Mimo jiné provede izolační práce na pěchotním srubu Březinka. Dalších investic se dočká také pevnost Hanička u Rokytnice v Orlických horách. Za 90 tisíc korun se opraví omítka na objektu S 76, který je součástí této tvrze. Ze seznamu podpořených klubů vojenských nadšenců byl však vyřazen ten z Odolova, který plánuje výrobu repliky kanonové střílny za 150 tisíc korun. Důvod je prozaický. Klub žádal kromě devadesátitisícové dotace ještě o uhrazení svého podílu, a to z důvodu nedostatku finančních prostředků. Kraj se proto rozhodl podpořit spolek účelovou dotací, která pokryje veškeré náklady projektu.

"Jediným příjmem klubu je vstupné, které ale dokáže pokrýt pouze samotné provozní náklady. Bez podpory kraje by byla další rekonstrukce vojenského objektu nereálná," vysvětlil Lubomír Franc, hejtman Královéhradeckého kraje.

Klub z Trutnovska bude díky tomu moci v dohledné době představit zájemcům o moderní historii repliku střílny L1.

Na dotačních programech v oblasti kultury a památkové péče kraj rozdělí dalších téměř deset milionů korun. Mimo jiné přispěje na kulturní soubory či regionální spisovatele. Nejvíce peněz bude vynaloženo na obnovu památkového fondu, celkem přes 6 milionů korun. Tyto prostředky usnadní například opravu střechy dřevěného kostelíku v Liberku nebo bývalého zájezdního hostince v Záměli. Peníze ale půjdou i na zámky Humprecht a Barchov, hrad Kost a mnoho dalších památek napříč celým krajem. Celkem se jedná o 46 historických objektů. Dalších 1,1 milionu pomůže obnově osmi historických varhan.

Foto Wikipedia WMuszynski

Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře