Neděle 14.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Kraj chce zlepšit kvalitu vody v Rozkoši

Kraj chce zlepšit kvalitu vody v Rozkoši

Email Tisk PDF

rozkDo zlepšování kvality vody v nádrži Rozkoš na Náchodsku se mnohem aktivněji zapojil Královéhradecký kraj. Řešení situace jednotlivými obcemi se neukázalo jako dostatečně efektivní.

Předpokladem pro zlepšení podmínek v přírodním koupališti je především omezení přítomnosti fosforu, který se do přehrady dostává z Rovenského a Šonovského potoka a významně zvyšuje riziko výskytu sinic a zelených řas. Zmíněné přítoky odvádějí odpadní vody z přilehlých obcí. Čistírna odpadních vod v Provodově-Šonově přitom již nevyhovuje současným požadavkům. Odkanalizování obce Vysokov je nyní řešeno pouze částečně.

"V minulých letech se uskutečnila řada jednání o možnostech budoucího odkanalizování obou obcí, jejichž odpadní vody patří k největším zdrojům znečištění nádrže Rozkoš. Bohužel se ale nepodařilo najít řešení akceptovatelné pro všechny. Jelikož garantem koncepčního rozvoje kanalizací na svém území je kraj, rozhodli jsme se jednání zúčastněných obcí koordinovat. Naším cílem je takový stav, kdy již do nádrže nebude vypouštěna odpadní voda ani po přečištění," uvedl radní Karel Klíma, který je odpovědný za vodní hospodářství, životní prostředí a zemědělství.

V úvahu podle něj přicházejí tři varianty: odvedení odpadních vod k přečištění do České Skalice nebo do Nového Města nad Metují a případně čištění vody v místě a její vypouštění až pod hrází Rozkoše.

Výši případných nákladů na realizaci není zatím možné odhadovat, neměly by ale jít nad rámec stávajících investičních dotací na rozvoj vodohospodářské infrastruktury obcí. V letošním roce například kraj počítá s podpořením třicítky projektů celkovou částkou 21,3 milionů korun. Peníze na tyto podporu těchto projektů kraj získává z poplatků za odběr podzemních vod.

Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře