Pondělí 26.únor 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Historici umění chtějí poprvé uceleně zmapovat gotické a renesanční umění ve východních Čechách

Historici umění chtějí poprvé uceleně zmapovat gotické a renesanční umění ve východních Čechách

Email Tisk PDF

babicVýchodní Čechy jsou regionem České republiky, který dosud nemá na svém území uceleně a přehledně popsanou mapu gotického a renesančního umění. Přitom právě východní Čechy jsou regionem, na kterém gotika a raná renesance zanechaly nepřehlédnutelnou a jedinečnou stopu. V prosinci proto chtějí vědci z Ústavu dějin umění Akademie věd České republiky a Katedry dějin umění olomoucké Filosofické fakulty Univerzity Palackého představit v rámci mezinárodní odborné konference projekt, který toto prázdné místo na mapě historie umění v českých zemích doplní.

"Konference na téma Gotické a rané renesanční umění ve východních Čechách 1200 - 1550 je první etapou budoucího výzkumného záměru, jehož základním cílem je vytvoření vědeckého katalogu a realizace výstavního projektu, který představí výtvarnou kulturu východočeského regionu v době středověku a raného novověku. Kulturní krajina východních Čech je jednou z posledních částí našeho státu, kde se výstavní projekt s vědecky koncipovaným katalogem, na rozdíl od jiných oblastí republiky, nepodařilo dosud realizovat," uvedl Milan Dospěl z filosofické fakulty olomoucké Univerzity Palackého.

Na mezinárodní odborné konferenci o východočeském gotickém a renesančním umění, která se koná od 3. do 5. prosince v Regiocentru Nový pivovar v Hradci Králové, vystoupí na tři desítky českých a polských historiků umění.

"Mezi nejvýznamnější široce známé památky východočeské gotiky a renesance patří například královéhradecký chrám Svatého Ducha či pardubický zámek, ale i veřejnosti méně známé oltáře, obrazy či sochy. Jde přitom o památky, které mají nepřehlédnutelnou historickou a uměleckou hodnotu. Popularizaci tohoto kulturního dědictví našeho regionu velice vítáme," řekl náměstek královéhradeckého hejtmana Otakar Ruml.

Královéhradecký kraj patří mezi turisty nejnavštěvovanější regiony v zemi. Celkem se v kraji nachází bezmála dvě desítky národních kulturních památek. Mezi ně patří například komplex kláštera v Broumově, barokní hospitál Kuks, Babiččino údolí, zámek Hrádek u Nechanic či kaple Zjevení Páně ve Smiřicích.

Foto Creative Commons Honza Groh (Jagro)

Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře