Pátek 12.červenec 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Hejtman Franc chce zkvalitnit a zároveň zlevnit výstavbu náchodské nemocnice

Hejtman Franc chce zkvalitnit a zároveň zlevnit výstavbu náchodské nemocnice

Email Tisk PDF

nemoČím je lépe připravená projektová dokumentace, tím jsou větší finanční úspory. To byl hlavní argument hejtmana Královéhradeckého kraje Lubomíra France, který dnes na mimořádném jednání krajské Rady předložil dva návrhy na zpracování posudků na projektovou dokumentaci a na zdravotnické zařízení v rámci modernizace náchodské nemocnice. Zároveň se tak nabízí i řešení do budoucna pro přípravu velkých investičních akcí.

"Cílem těchto dvou posudků, jednoho na stavební část a druhého na zdravotnické vybavení, je kontrola projektové prováděcí dokumentace a možné úspory projektu. V současné době máme zakázku vyčíslenou na 820 milionů korun bez DPH. Očekávám, že až se bude soutěž na jaře vypisovat znovu, bude cena po úpravách na základě posudků nižší. Reálně bychom mohli ušetřit až desítky milionů korun," odůvodňuje svůj krok hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.

Posudky tak mají kontrolovat postup prací na projektové dokumentaci, kterou provádí smiřická firma JIKA-CZ. Stejný postup plánuje hejtman uplatňovat i do budoucna. Navíc chce pro výběr samotného zhotovitele stavby i pro další významné veřejné zakázky využít možnosti posudku České komory stavebních ekonomů, která se specializuje na stanovení ceny projektů.

"Po posouzení umí komora vyčíslit mimořádně nízkou nabídkovou cenu. Pokud by pak nám nabízená cena byla podezřele nízká, budeme mít zdůvodnění takovou firmu vyloučit," vysvětluje hejtman Franc.

Tento postup chce kraj praktikovat především po zkušenostech z jiných velkých investičních akcí, například rekonstrukce Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové. "Při velkých zakázkách je důsledná kontrola jejich přípravy na místě. Proto mi momentálně se supervizí a možnostmi kontrol radí poradce pro investice, pan Lubomír Červinský, který má půlroční smlouvu do 9. prosince tohoto roku," doplňuje hejtman. Navíc, po negativních zkušenostech a především s výhledem velkých projektů do budoucna, by měl od nového roku při odboru hejtmana vzniknout specializovaný úsek, který se bude zabývat přímo supervizí podobných významných projektů.

Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře