Pondělí 26.únor 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Dům s pečovatelskou službou U Jakuba oslavil své 15. výročí dnem otevřených dveří

Dům s pečovatelskou službou U Jakuba oslavil své 15. výročí dnem otevřených dveří

Email Tisk PDF
seznam článků
Dům s pečovatelskou službou U Jakuba oslavil své 15. výročí dnem otevřených dveří
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Strana 10
Všechny strany

jak1Již 15 let poskytuje své služby dům s pečovatelskou službou U Jakuba (DPS) v Červeném Kostelci. Každý z nás si mohl prohlédnout prostory tohoto zařízení, poznat se s jeho obyvateli i pečovatelkami, navštívit vzpomínkovou místnost, zúčastnit se bohoslužby, besedy se zástupci města nebo odpoledního koncertu cimbálové muziky.

Den otevřených dveří začal mší svatou, při níž P. Kubant mj. zmínil, že město Červený Kostelec není jen městem folkloru, jak o něm tvrdí cedule u hlavních komunikací, ale také, a možná i především, městem charity. "A charita, latinsky caritas, znamená milosrdná láska," uvedl a připomněl lásku k bližnímu a také lásku, kterou zajišťují pečovatelky svým klientům, ať už v pečovatelském domě, nebo u klientů doma. A že se mají kde ohánět, svědčí následující čísla.

V roce 2013 se 8 pečovatelek z Charitní pečovatelské služby staralo o 211 klientů. Z nich bydlí v domě s pečovatelskou službou U Jakuba 40 a v domě s pečovatelskou službou v Nerudově ul. 13. K ostatním zajížděli do jejich přirozeného prostředí – domů. Celkem to znamenalo 72 300 návštěv a 18 100 intervencí v délce 30 min. K tomu pečovatelky připravily další body programu dnu otevřených dveří:

Ve 14 hodin se senioři a návštěvníci dne otevřených dveří zúčastnili setkání s vedením města: starostou Petrem Mědílkem a místostarostou Richardem Bergmannem. Za městský úřad byli přítomni vedoucí správního odboru Lubomír Křivda a vedoucí sociální odboru Michal Tošovský. Na závěr proběhl ve společenské místnosti galavečer zahrnující koncert cimbálové muziky, vystoupení kouzelníka a taneční skupiny.

Mimo to byly v pečovatelském domě po celý den otevřeny dveře komukoliv, kdo měl zájem podívat se, jak to v tomto zařízení vypadá a chodí. Občany přivítaly krásně nazdobené prostory, a zvláště přízemí nabízelo na téměř každém volném místě na zdi fotografie, kresby a texty představující tvorbu klientů DPS, jejich mládí, ale také jejich pravidelné aktivity. A že jich není málo: jednou ze součástí nabídky služeb CHPS je totiž "poskytování poradenství a příprava volnočasových aktivit, jako jsou společenské a kulturní akce, kroužky, módní přehlídky, cvičení, přednášky, besídky, výlety apod. Pracovníci tak podporují aktivní prožívání stáří klientů," jak se píše ve speciálně vydaných novinách DPS.

Vedle panelů s výšče uvedenými informacemi jsme si také mohli prohlédnout místnost s postelemi a rozkládacím gaučem, často využívanou návštěvami klientů k přespání, a také místnost připomínající dobu více či méně dávno minulou – s nábytkem a příslušenstvím z 1. a 2. poloviny minulého století. "Plánujeme ji ukázat mj. také školákům, kteří se sem přijdou podívat," uvedla Lenka Vlčková.

Den otevřených dveří byl tedy důstojným připomenutím doby od roku 1999, kdy byl dům s pečovatelskou službou dostavěn.

Foto Tomáš Kábrt, foto z besedy Jaroslav Kordina, www.cervenykostelec.cz

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře