Úterý 23.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Dopravní akce s vrtulníkem a deseti radary. První přestupek byl zjištěn ihned po vzlétnutí vrtulníku

Dopravní akce s vrtulníkem a deseti radary. První přestupek byl zjištěn ihned po vzlétnutí vrtulníku

Email Tisk PDF
seznam článků
Dopravní akce s vrtulníkem a deseti radary. První přestupek byl zjištěn ihned po vzlétnutí vrtulníku
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Strana 10
Strana 11
Všechny strany

he2V pátek 24. června 2016 proběhla v kraji dopravně bezpečnostní akce za účasti vrtulníku Letecké služby Policie České republiky a za využití 14 dopravních hlídek, které byly z naprosté většiny vybaveny vozidly s radary a záznamovým zařízením.

Akce započala v podvečerních hodinách a trvala až do jedné hodiny po půlnoci. Zmíněné hlídky "operovaly" především na silnici I/33 což je tah z Hradce Králové do Náchoda, ale také na silnici I/11 a na dálnici číslo 11. Čas akce a lokality byly natipovány vzhledem ke značnému provozu a opakovanému porušování dopravních předpisů.

"Při této akci jsme se především zaměřili na porušování maximální povolené rychlosti, nesprávné předjíždění a nebezpečný způsob jízdy. V současné době na silnici I/33 probíhá řada oprav a s tím spojené dopravní omezení, s čímž souvisí i přechodně nainstalované dopravní značení, které je nutno respektovat," uvedl tiskový policejní mluvčí Jan Čížkovský.

Shodně jako některá z vozidel, tak i vrtulník byl vybaven kamerovým systémem, který z výšky několika set metrů monitoroval páchání přestupků, a až na vzdálenost několika kilometrů tento obrazový materiál předával do obrazovky na pozemním stanovišti. Tento obraz byl doplněn online spojením vrtulníku s pozemními hlídkami a pevnými stanovišti pomocí radiostanice. S vrtulníkem spolupracovaly dvě až tři pohyblivé hlídky a pevné stanoviště, kdy ostatní hlídky působily samostatně. Prvním ze zjištěných přestupků byl zahraniční řidič, který předjížděl tam, kde to zákon neumožňuje. Nutno podotknout že daný přestupek byl zjištěn hned v první minutě letu vrtulníku.

"Při akci jsme zjistili téměř 100 spáchaných přestupků, jejíž většinu jsme vyřešili blokovou pokutou v celkové výši přesahující 60 tisíc korun, 11 přestupků jsme oznámili příslušným správním orgánům. Součástí těchto oznámení bylo i v pěti případech uložení kauce, celkem v hodnotě 27 tisíc korun. Nedílnou součástí těchto oznámení bude i v některých případech kamerový záznam páchaného přestupku, aby mohl příslušný orgán řádně rozhodnout," řekl Jan Čížkovský.

Více jak polovina spáchaných přestupků bylo právě překročení povolené rychlosti, dále policisté nejčastěji řešili jízdu na červenou, nesprávné předjíždění a několik případů špatného technického stavu vozidel. Rovněž byli řešeni i dva chodci a cyklista, kteří se dopustili přestupku, a tři vozidla kontrolovaná na dálnici neměla dálniční známku. U každého z řidičů byla provedena dechová zkouška, která byla až na jeden případ negativní. Jediná pozitivní "dechovka" prokázala hodnotu vyšší nežli jedno promile, díky čemuž je řidič nyní podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

"Na jednom z pevných stanovišť u České Skalice na tahu na Náchod resp. Polsko byl přítomen i polský kolega, který na místě usnadňoval komunikaci mezi zahraničními přestupci a českými policisty. Nutno podotknout, že komunikaci rovněž usnadnilo seznámení řidiče s možností dohledu na silniční pravidla i ze vzduchu. V kraji preferujeme neskrytý dohled dopravních policistů, který má preventivní charakter a odradí tak některé řidiče od porušování zákonů. Však konání těchto výše popsaných akcí, kde je využito vrtulníku a civilních vozidel s náležitou technikou, je v tomto rozměru občas zapotřebí, abychom ty ostatní neukázněné řidiče, motivovali k dodržování pravidel, bohužel již v rámci represe," uvedl Jan Čížkovský.

Cílem všech dopravních akcí a kontrol je snížit počet dopravních nehod v kraji, společně se škodami na životech zdraví a majetku. Kupříkladu v roce 2015 na silnici I/33 zemřely 4 osoby a dalších více jak 70 osob bylo zraněno.

"V dopravních akcích hodláme v kraji pokračovat, a to především v časech se zvýšenou intenzitou provozu a v lokalitách se zvýšeným počtem porušování zákonů. Na první z dopravních akcí v kraji není zapotřebí dlouho čekat. Stejně tak jak v celé republice, tak i u nás v kraji bude po první tři prázdninové víkendy probíhat další z dopravních akcí," dodal tiskový mluvčí policie.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře