Pondělí 24.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Dopravní akce pro chodce připomněla zásady správného přecházení

Dopravní akce pro chodce připomněla zásady správného přecházení

Email Tisk PDF
seznam článků
Dopravní akce pro chodce připomněla zásady správného přecházení
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Všechny strany

zeb1V úterý a ve středu se náchodští policisté přidali k celostátní dopravně bezpečnostní akci s názvem Zebra se za tebe nerozhlédne, zaměřené na propagaci bezpečného přecházení vozovky. Dopravní policisté, pracovnice místní pobočky Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra a pracovník BESIPu společně s policistkou z oddělení mediální prezentace zaujali místa poblíž vytipovaných přechodů pro chodce a hovořili s lidmi, jak správně přecházet přes vozovku. Ke svému preventivnímu působení si vybrali frekventované přechody v centru obce, poblíž škol a úřadů.

"Úsměvné bylo, že nejvíce si oslovení pletli pravou a levou stranu, když odpovídali na dotaz, jak se správně rozhlédnout před vkročením do vozovky. Praktická demostrace však nakonec vždy ukázala, že se automaticky podívají správným směrem, nejprve tedy vlevo, odkud přijíždí auto nejdříve. Žádný z oslovených chodců se již nedomníval, že má na přechodu absolutní přednost, správně určili, že nemohou do vozovky vstoupit, když projíždějí vozidla s právem přednosti v jízdě, tedy záchranka, hasiči a policie a popřípadě další pohotovostní vozidla označená spuštěným světelným a zvukovým výstražným znamením," komentovala akci tisková policejní mluvčí Eva Prachařová.

Policisté zejména dětem vysvětlovali rozdíl mezi označeným přechodem pro chodce a pouhým místem pro přecházení. Místo pro přecházení je upravený chodník snížením, aby mohli chodci snadněji vstoupit do vozovky a přejít ji, nemají však před automobily žádnou přednost. Musejí čekat, až nic nepojede, nebo až auto zastaví a pustí je. Přitom však musejí zachovávat maximální opatrnost a kontrolovat, zda je pustily i automobily z opačného směru. Pokud ne, tak do vozovky nesmějí vstoupit.

"Jak děti, tak dospělí, přítomnost policistů kvitovali a doporučení, jak se v silničním provozu bezpečně pohybovat, vítali. Mnoho chodců si zároveň stěžovalo na bezohlednost řidičů, kteří mnohdy před přechodem nezastaví či nepřibrzdí a přejít na druhou stranu chodcům neumožní," řekla Eva Prachařová.

Policisté jim také připomínali, aby nezapomínali na dodržení bezpečné vzdálenosti od automobilů, v žádném případě nevstupovali bezprostředně před blížící se vozidlo, a pokud je to možné, s řidičem vozu navázali oční kontakt. Hlavně malí chodci měli radost z preventivních materiálů označených zebrou, tedy symbolem akce, které z rukou policistů a dalších partnerů akce dostali, předměty z retroreflexních látek pak chválili úplně všichni. Společně s policisty přikyvovali, že je důležité, aby chodci byli na silnici vidět.

Policisté pak k tomu ještě dodávají: "Je důležité, aby chodci věděli, jak správně přecházet a hlavně se zásadami řídili nejen před zraky mužů a žen zákona."

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře