Úterý 27.únor 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Dnes se nad Novým Městem nad Metují bude prohánět akrobatický letec Martin Šonka

Dnes se nad Novým Městem nad Metují bude prohánět akrobatický letec Martin Šonka

Email Tisk PDF
seznam článků
Dnes se nad Novým Městem nad Metují bude prohánět akrobatický letec Martin Šonka
Strana 2
Strana 3
Všechny strany

šonka2V rámci bohatého programu u příležitosti 70. výročí konce II. světová války v Novém Městě nad Metují dnes představí své letecké umění akrobatický pilot Martin Šonka.

Do Nového Města nad Metují přiletí dnes v odpoledních hodinách z Moravské Třebové svým letadlem Extra 2000. Zázemí mu poskytne novoměstské letiště, kde pro něho mají nachystáno i letecké palivo.

V 16:15 hodin pořádá Městské knihovna besedu s Martinem Šonkou pro veřejnost, kde se dozvíte zajímavosti ze zákulisí akrobatického létání, a v 18:15 hodin ožije historické Husovo náměstí jeho akrobatickým uměním. Předcházet mu bude seskok parašutistů přímo do prostoru náměstí, a to v 18 hodin.

Součásti oslav konce války je také výstava s názvem Konec II. světové války v Novém Městě nad Metují, jež je umístěna v budově Městského úřadu a je přístupná v pracovní dny v rámci otevírací doby úřadu.

"Výstava mapuje období od dubna do června roku 1945 a návštěvníci mohou na dvanácti panelech vidět fotografie s krátkými popisnými texty. Vybrali jsme nejzajímavější fotografie, které zachycují nejen veselou euforickou náladu konce války, ale i ty smutnější okamžiky. Tím byl například 12. květen 1945, kdy městem prošel zajatecký průvod a podle svědectví kronikáře Jana Voborníka to vypadalo takto: "K večeru docházejí od Vrchovin strašlivé zprávy. Od Bohuslavic přes Krčín a dál na Branku a do Náchoda se táhne nekonečný průvod odzbrojených Němců doprovázený našimi strážemi, většinou četnictvem. Je nesmírné vedro, vojáci vysílení dlouhým pochodem trpí nesmírně. Někteří hned umírají, jiní se zabíjejí sami... Sta a sta mrtvých leží podél cest mezi spoustou odhozených věcí. Jen od Vrchovin k počátku lesa na Brance bylo napočítáno přes 150 mrtvol." I takovouto podobu bohužel měl konec války," přiblížil výstavu ředitel novoměstského muzea Jiří Hladík.

Výstavu je možné navštívit v budově radnice až do 29. května 2015. Výstava vznikla jako společný projekt Městské knihovny a Městského muzea.

obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře