Pátek 12.červenec 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Děti základních škol si v Náchodě vyzkoušely profesi zdravotníka v praxi

Děti základních škol si v Náchodě vyzkoušely profesi zdravotníka v praxi

Email Tisk PDF
seznam článků
Děti základních škol si v Náchodě vyzkoušely profesi zdravotníka v praxi
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Všechny strany

3V úterý 15. ledna se žáci místních základních škol sešli v městském divadle Dr. Josefa Čížka v Náchodě, kde si v rámci projektu s názvem "Živá knihovna povolání" vyzkoušeli, co obnáší různé profese. Práci zdravotní sestry a ošetřovatelky blíže představila ON Náchod a. s., a to v úzké spolupráci se Střední odbornou školou sociální a zdravotnickou, Evangelickou akademií.

Sestřičky z náchodské nemocnice i studentky zdravotnické školy dětem ukazovaly běžné úkony, které práce zdravotní sestry obnáší. Žáci tak viděli zajímavé ukázky z reálného prostředí nemocnice. "Na polohovatelném lůžku ležel pacient, o kterého se sestry staraly. Předvedly na něm např. manipulaci s pacientem. Děti si pak u nás mohly vyzkoušet na vlastní kůži záchranu života - kardiopulmonální resuscitaci, na modelech pak za asistence studentek zdravotnické školy odběr krve či aplikaci injekcí, vzájemně si měřili krevní tlak či saturaci kyslíku," popisuje Mgr. Renata Dušková, MBA, ombudsmanka a původním povoláním všeobecná sestra z ON Náchod a. s.

"Považujeme tuto akci za velmi pozitivní a prospěšnou v rámci prezentování našeho povolání. Děti se hodně zajímaly, nejvíce si chtěly vyzkoušet odběr krve a aplikaci injekcí na modelech, ale i resuscitaci. Někteří byli velmi aktivní a nebály se zeptat. Máme zkušenost i z jiných měst, kde akce probíhala velmi úspěšně vloni, v Náchodě byla letos vůbec poprvé. Chtěli bychom pochválit studentky 1. ročníku praktická sestra, které se aktivně této akce účastnili," doplňuje personalistka a také všeobecná sestra Mgr. Zuzana Bílková MSc.

Sestrám z nemocnice byly k ruce studentky náchodské zdravotnické školy – Evangelické akademie. "Na takové prezentace jsme zvyklí a vybavení. Přispěli jsme ošetřovatelskými figurínami, umělou paží na odběr krve, trenažérem na nácvik aplikace injekcí a dalšími odbornými pomůckami. Propagační stan s logem nemocnice a s logem školy vytvářel atmosféru nemocničního pokoje. Nesmím zapomenout na naše studentky a studenta, jak šikovně mladším žákům předváděli na jednotlivých stanovištích již získané dovednosti. Těším se, až se řady studentů oborů Praktická sestra a Ošetřovatel rozrostou," říká ředitel školy Mgr. David Hanuš.

Poděkování patří také firmě PROMA REHA s.r.o., která na akci zapůjčila polohovací nemocniční lůžko. "Jsem velmi rád za úzkou spolupráci středních zdravotnických škol a našich nemocnic v propagaci zdravotnického povolání. Je důležité podchytit děti již na základních školách, kdy se rozhodují o svém budoucím povolání. Mnohé třeba prostředí nemocnic láká, ale nedovedou si náplň práce v praxi vůbec představit. Tyto názorné ukázky a zapojení dětí je ideální a může nám pomoci nalákat více studentů a tím do budoucna pomoci řešit nedostatek personálu, který tak nutně potřebujeme,“ doplňuje význam akce Ing. Aleš Cabicar, náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví.

Projekt Živá knihovna povolání pořádá Svaz průmyslu a dopravy ČR. Cílem je motivovat nové žáky ke studiu různých odborných oborů a přiblížit jim, jaká práce v praxi vlastně je. Náchodské akce, která probíhala od 8:30–13 hod., se zúčastnilo cca 400 dětí ze škol ZŠ Machov, ZŠ Komenského, ZŠ T. G. M. Náchod, ZŠ Plhov, ZŠ Hronov a ZŠ z Police nad Metují.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře