Neděle 21.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Česká Skalice si připomíná 180. výročí první jiřinkové slavnosti v roce 1837

Česká Skalice si připomíná 180. výročí první jiřinkové slavnosti v roce 1837

Email Tisk PDF
seznam článků
Česká Skalice si připomíná 180. výročí první jiřinkové slavnosti v roce 1837
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Všechny strany

P9082643Město Česká Skalice ve spolupráci s jednotlivými pořadateli pořádá každoročně začátkem září Jiřinkové slavnosti. Pod jeho záštitou příspěvkové, neziskové a další organizace pořádají kulturní akce, jejichž symbolem jsou květy královny podzimu – jiřiny. Letos si v České Skalici připomínají 180. výročí první Jiřinkové slavnosti v roce 1837.

Od samého počátku slavností v roce 1837 je doprovází také Jiřinkový ples, který se v posledních desetiletích koná v prostorách sokolovny u vlakového nádraží. Letos se bál uskuteční v sobotu 23. září 2017 od 20 hodin. K tanci a poslechu zahraje skupina Geny ze Rtyně v Podkrkonoší. Předtančení zajistí Spolek panstva na tvrzi Žíželeves. Předprodej vstupenek probíhá v Regionálním informačním centru v České Skalici.

Jiřnkové slavnosti 2017 vyvrcholí Posvícením a dožínkami na svatého Václava, které pořádá folklorní soubor Barunka, z. s. Česká Skalice, město Česká Skalice, SVČ Bájo Česká Skalice, římskokatolická farnost Česká Skalice a Správa státního zámku Ratibořice v rámci projektu Aktivní senior polsko – českého příhraničí. Program bude zahájen v 10 hodin mší svatou v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Malé Skalici. Při bohoslužbě zazní Marcin Mielczewski: Missa super O Gloriosa Domina. Účinkuje Krkonošské Collegium Musicum (Trutnov), Literácy Jitčín (Jičín) a Ritornello (Praha), vede Michael Pospíšil.

V 11 hodin se vydá od kostela přes lávku ulicí Boženy Němcové na Husovo náměstí. Zpívané procesí; předzpěv písní z barokních kancionálů Michael Pospíšil. Ve 12 a ve 13 hodin se uskuteční dožínkový vinš ženců a chasy kněžně Zaháňské před vstupem do ratibořického zámku. Přítomna bude kněžna Zaháňská, komtesa Hortensie, komorník Leopold a klíčnice. Ve 14.30, v 15 a 16 hodin bude následovat posvícenská hostina na dvoře Rudrova mlýna v Ratibořicích. Tu zahájí průvod ženců na žebřiňáku taženým koňmi od Panského hostince. Účinkuje dětský folklorní soubor a FS Barunka z České Skalice, který vede Martina Pavlasová. Na dobové lidové nástroje hraje soubor Ritornello z Prahy. Posvícení a dožínky zpestří soutěž o nejchutnější posvícenský koláč a workshop, výtvarná dílna Střediska volného času Bájo z České Skalice.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře