Neděle 21.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Červený Kostelec v neděli uctí památku gen. Jana Kratochvíla. Dorazit by měl i arm. gen. Petr Pavel

Červený Kostelec v neděli uctí památku gen. Jana Kratochvíla. Dorazit by měl i arm. gen. Petr Pavel

Email Tisk PDF

kr1Červený Kostelec uctí v neděli 15. března památku generála Jana Kratochvíla. Stane se tak na veřejné vzpomínkové akci, která začne ve 13 hodin u pomníku v prostoru mezi budovami ZŠ V. Hejny. Pokud se stane nic neočekávaného, na akci by se měl objevit i gen. Petr Pavel, náčelník Generálního štábu Armády České republiky a nastupující předseda vojenského výboru NATO.

Arm. gen. Ing. Petr Pavel, M.A., kterého pojí s Červeným Kostelcem vzpomínky na návštěvy u lhoteckých prarodičů, nebude jedinou přítomnou významnou osobností české armády. Spolu s ním si památku gen. Jana Kratochvíla připomene také vojenský historik a ředitel odboru pro válečné veterány plk. PhDr. Eduard Stehlík, MBA, a spolu s nimi i někteří příbuzní gen. Kratochvíla. Akce se zúčastní samozřejmě také zástupci města Červený Kostelec, které akci pořádá.

Celá událost začne již v neděli dopoledne neveřejnou částí: přivítáním hostů na červenokostelecké radnici a společným obědem. Veřejná část akce začne ve 13 hodin u pomníku legionáře mezi budovami základní školy. Zde již budou přítomni hudebníci městské dechové hudby, kteří akci zahájí, a také čestná stráž. Pro připomínku obětí obou světových válek budou u pomníku položeny květiny.

Následně všichni přítomní vyrazí průvodem ke hřbitovu, kde se zastaví u hrobu gen. Jana Kratochvíla. Zde zazní proslovy přítomných a za zvuků československé hymny a výstřelů čestné stráže bude slavnostně odhalen nový náhrobek vzpomínaného významného červenokosteleckého občana.

Po slavnostní chvíli se všichni přesunou do Divadla J. K. Tyla, kde proběhne beseda s přítomnými odborníky a příbuznými. Moderovat by ji měl člen Spolku vojenské historie T-S 20 Pláň Ondřej Gelbič. Začátek veřejné besedy je naplánován na 15.30 hodin. Beseda se uskuteční dle zájmu buď na hlavním, nebo malém sále.

V průběhu celého slavnostního dne bude k vidění na malém sále Divadla J. K. Tyla také tematická výstava, na které nebude chybět mj. uniforma, dosud nepublikované fotografie a další exponáty pojící se s životem čestného občana Červeného Kostelce a významnou osobností české vojenské historie.

Generál Jan Kratochvíl a Červený Kostelec

Jan Kratochvíl byl občanem Červeného Kostelce od roku 1948 až do dne úmrtí 15. 3. 1975. Žil v tehdejší Sokolské ulici čp. 116 a ke svému občanství v Červeném Kostelci se vždy hrdě hlásil. Urna s jeho popelem je uložena na zdejším hřbitově.

Za bojové zásluhy v I. a II. světové válce získal 13 vysokých vojenských vyznamenání. Poslední dvě až po r. 1989: v r. 1990 udělil Janu Kratochvílovi prezident Československé republiky Václav Havel in memoriam Řád Milana Štefánika s povýšením do hodnosti generála a v r. 2013 získal generál Jan Kratochvíl nejvyšší vyznamenání ministra obrany – Kříž obrany státu.

Zdroj www.cervenykostelec.cz

Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře