Pátek 12.červenec 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Červenokostelecké základní školy vedou žáky ke společenskému a tělesnému rozvoji i díky speciálním projektům

Červenokostelecké základní školy vedou žáky ke společenskému a tělesnému rozvoji i díky speciálním projektům

Email Tisk PDF
seznam článků
Červenokostelecké základní školy vedou žáky ke společenskému a tělesnému rozvoji i díky speciálním projektům
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Všechny strany

sk5V uplynulých měsících proběhlo ve školách v Červeném Kostelci několik speciálních projektů, které přispěly k tělesnému i společenskému rozvoji žáků. Akce byly uskutečněny jako součást regionálních či celostátních vzdělávacích aktivit (Sazka Olympijský víceboj, Odznak všestrannosti olympijských vítězů, soutěž Centra Člověk v tísni, Pohár starostů) i jako samostatně organizované aktivity (Projekt Libuše).

Základní škola V. Hejny

V uplynulých dvou měsících nového školního roku žáci 1. stupně ZŠ V. Hejny již absolvovali několik akcí. Na konci září proběhla v Náchodě dopravní soutěž Pohár starostů pro žáky 5. tříd. Kromě teoretických znalostí z dopravní výchovy si soutěžící vyzkoušeli jízdu na kole podle pravidel silničního provozu a jízdu zručnosti. Z 37 zúčastněných škol naši žáci obsadili 9. a 10. místo.

12. října vyhlásilo Centrum Člověk v tísni výtvarnou komiksovou soutěž Bohouš a Dáša mění svět. Děti se měly zamyslet nad řešením problémů, zlozvyků a nepravostí, které je trápí v každodenním životě. Z celé republiky se shromáždilo na 150 prací ze škol všech typů. Této soutěže se zúčastnili také žáci 5.A s tématy: Únosy dětí, Uklízejte po svých psech, Nehoňte se ve škole, Ranní vstávání, Auto na ekologický pohon a Nezaměstnanost v České republice. Výtvarníci postoupili do užšího kola mezi 50 nejlepších prací, které je možno zhlédnout do 20. listopadu v Praze v Langhansu ve Vodičkově ulici 37 v rámci Komiks Festu 2014.

Celoročním sportovním projektem, do kterého se přihlásili žáci 1. i 2. stupně, je Olympijský víceboj a Odznak všestrannosti olympijských vítězů. Sazka Olympijský víceboj představuje jeden z klíčových projektů Českého olympijského výboru v rámci dlouhodobé kampaně na podporu sportu a zdravého životního stylu – Česko sportuje. Jeho hlavním cílem není soutěžit o nejlepší výkony, ale v průběhu běžných hodin tělesné výchovy zapojit co nejvíce žáků všech stupňů základního vzdělávání na základní škole, aby sportovali ve svém volném čase. Žáci plní různé disciplíny zaměřené na rozvoj rychlosti, vytrvalosti, ohebnosti, hbitosti, rovnováhy, svalové výbušnosti a síly. Kdo se chce o sportovním klání škol dozvědět více, zadejte si www.ceskosportuje.cz .

Základní škola Horní Kostelec

Na pátek 24. října si žáci 4. a 5. třídy připravili společně Projekt Libuše. Součástí projektu byla jednotlivá stanoviště, kde starší spolužáci seznámili své mladší spolužáky s příběhem plným odvahy a zrady, který se odehrál za druhé světové války v roce 1942 v obci Bohdašín a v osadě Končiny.

Parašutista a radista z výsadku Silver A Jiří Potůček obsluhoval radiostanici s krycím názvem Libuše. Se svou vysílačkou se ukrýval v dnes už bývalé škole na Bohdašíně a následně v Burdychově statku na Končinách. Na toto místo ho přišlo zatknout gestapo. Zachránil se výskokem z vikýře, utekl do lesa a zamířil k Pardubicím. U Pardubic byl vyčerpaný nalezen a zastřelen.

Pomoc parašutistovi se stala osudnou všem dospělým obyvatelům stavení na Končinách. Na místě byl postřelen Antonín Burdych ml., který zemřel na následky zranění. Manželka Milada a rodiče Antonína Burdycha byli zatčeni a později popraveni u Zámečku v Pardubičkách.

Svědky tragédie byli i synové Burdychových – dvanáctiletý Vladimír a osmiletý Antonín. Pokračováním úspěšného projektu byla ve čtvrtek 30. října beseda s dosud žijícím Antonínem Burdychem. Vyprávěl dětem svůj příběh ze druhé světové války.

Na začátku starší žáci panu Burdychovi představili jednotlivá stanoviště projektu Libuše (Vysílačka, Parašutista, Depeše, Pozor, nepřítel, Rodokmen, Místa úkrytu Jiřího Potůčka). Pan Burdych pochválil žáky za přiblížení tragického příběhu z jeho dětství. Byl potěšen a zároveň překvapen jejich vědomostmi o této události. Nakonec trpělivě odpovídal na všetečné otázky dětí.

Po dohodě s panem Antonínem Burdychem škola v Horním Kostelci pro zájemce a pamětníky z okolí pořádá ve čtvrtek 6. 11. další besedu.

Text ZŠ V. Hejny: Věra Jansová, ZŠ Horní Kostelec: Jana Illnerová (i foto), zdroj www.cervenykostelec.cz

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře