Úterý 25.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Aktuální informace ohledně stáčení minerální vody v Bělovsi a uzavření prameníku

Aktuální informace ohledně stáčení minerální vody v Bělovsi a uzavření prameníku

Email Tisk PDF
seznam článků
Aktuální informace ohledně stáčení minerální vody v Bělovsi a uzavření prameníku
Strana 2
Všechny strany

pramVedení Města Náchod informuje o aktuální situaci ve věci stáčení minerální vody v Bělovsi a uzavření prameníku.

Město Náchod ve spolupráci s Českým inspektorátem lázní a zřídel na jaře letošního roku po řadě jednání dospělo k závěru, že je třeba upravit stávající technologii čerpání minerální vody i s ohledem na možnost rozšíření množství čerpané vody.

Proto město Náchod zadalo na jaře zpracování studie proveditelnosti obnovy využívání zdrojů minerální vody v Bělovsi společnosti Aqua enviro, s. r. o., Brno. Cílem této studie bylo zhodnocení veškerých stávajících vrtů nacházejících se na území Bělovse, posouzení možnosti jejich využití, případně určení dalšího vhodného místa pro nové jímání minerální vody. Studie vycházela z hodnocení původních celkem 56 možných objektů, z nichž zachovalých a tudíž možných hodnotit je pouze osm. Jako perspektivní z hlediska dalšího využití byly zhodnoceny pouze vrty IDA 1 a IDA 2 , a v Jiráskově statku vrty označené IDA 3 a IDA 4, které v minulosti sloužily pro stáčírnu. Další vrty byly označeny jako neperspektivní a technicky nekvalitní.

Z této studie vzešla také myšlenka provedení nového městského zdroje na pozemcích města severně od lázní inspirovaná modelem fungujícím v mnoha lázeňských místech, kdy město jako řádný hospodář může být ideálním správcem a provozovatelem.
V návaznosti na to si Město Náchod nechalo v průběhu léta zpracovat projekt podrobného hydrogeologického průzkumu, který měl za cíl lokalizovat místa nových průzkumných jímacích vrtů, které by se do budoucna mohly stát novými dalšími minerálními zdroji typu IDA. Průzkum byl v září letošního roku ještě doplněn podrobným hydrogeologickým měřením, které přesně určilo nejvhodnější umístění průzkumných vrtů.

V současné době byl vybrán na základě výběrového řízení dodavatel zmíněných průzkumných vrtů a po získání všech potřebných povolení budou zahájeny práce.

K problematice odarzenování

Minerální voda IDA obsahuje historicky vedle dalších minerálů i stopová množství arzenu. Na tuto skutečnost byli odběratelé vody vždy upozorněni, stejně tak tomu bylo od října 2011, kdy byl obnoven prameník (kaplička) nad pramenem Jakubovým.
Nově budovaná technologie, která zkapacitní možnost čerpání minerální vody, bude proto doplněna o zařízení, které sníží obsah arzenu pod 10 mikrogramů v litru.

V průběhu popisovaných technologických prací byla 21. 10. 2015 městu Náchodu doručena výpověď z dvacetileté smlouvy o výpůjčce budovy a pozemku prameníku (v majetku společnosti Běloveské lázně a. s.), a to bez udání důvodu. V tomto případě se jedná o roční výpovědní lhůtu. O týden později, 29. 10. 2015, jsme obdrželi okamžité odstoupení od smlouvy o výpůjčce, kde běží měsíční výpovědní lhůta od data doručení, a které je zdůvodněno neplněním dvou ustanovení původní smlouvy o výpůjčce. S tímto tvrzením se však město Náchod neztotožňuje a Rada města Náchoda se tímto aktuálně zabývá a bude dále jednat s majiteli.

Z uvedených důvodů je město Náchod nuceno dočasně pozastavit práce na nové technologii a nelze proto ani upřesnit termín znovuotevření prameníku.

Město Náchod i nadále připravuje v Bělovsi výstavbu v místě historických Malých lázní, kde by měl v příštím roce vyrůst areál s rekonstruovaným posledním zbytkem původních lázní, kolonádou a novým místem s minerální vodou včetně venkovních vodních rehabilitačních prvků (např. Kneippův chodník apod.).

Projekt připravujeme v rámci přeshraniční spolupráce s našimi sousedy - Chudobou, Dušniky a Hronovem. Aktuálně máme velkou šanci s tímto projektem uspět v žádosti o čerpání evropských peněz.

obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře