Středa 19.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Magazín Ze zdevastovaného bytu Panklových, kde žila malá Barunka, dýchla dávná historie

Ze zdevastovaného bytu Panklových, kde žila malá Barunka, dýchla dávná historie

Email Tisk PDF
seznam článků
Ze zdevastovaného bytu Panklových, kde žila malá Barunka, dýchla dávná historie
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Všechny strany

byt1

Zcela unikátní příležitost vstoupit do původního bytu, kde žila rodina Panklova a jejich malá dcera Barunka, budoucí velká spisovatelka Božena Němcová, měli v sobotu na pouhých pět hodin návštěvníci Ratibořic. Přestože jsou prostory bytu ve velmi žalostném stavu, na příchozí dýchla dávná historie spojená s rozkvětem tohoto místa.

"Byt Panklových jsme otevřeli proto, že 18. dubna byl Mezinárodní den památek a historických sídel. Při té příležitosti v rámci Národního památkového ústavu dáváme nahlédnout do míst, která nejsou běžně přístupná. Chceme také upozornit na to, že je objekt v nedobrém stavu," řekl nám kastelán ratibořického zámku Ivan Češka.

Byt o několika místnostech je sice prázdný, ale z doby, kdy zde Barunka trávila dětství, se zachovala stará kamna a pec. Za pozornost stálo i několik fotografií, které ilustrují, jak to v té době v bytě asi vypadalo. "Posledním zaměstnancem správy velkostatku byl šafář ve dvoře pan Koláčník. Z jeho bytu jsou ty vystavené fotografie," uvedl kastelán.

Celá budova s bytem má zajímavou historii. Po vybudování statku byla v horních patrech objektu ratejna, která sloužila k ubytování námezdních sezónních dělníků. Pod ní vzniknul služební byt pro někoho ze zaměstnanců vévodkyně Zaháňské. V roce 1830, kdy vévodkyně rozhodla, že se rozšíří park a postaví oranžérie, se zbouralo tehdejší zahradnictví. "To původní pravé Staré bělidlo bylo právě někde v tomto prostoru a Panklovi, kteří v něm od roku 1820 bydleli, dostali byt k užívání a přestěhovali se do něj už s malou Barunkou Panklovou," vrací se do historie Češka.

V bytě Panklových nezůstal žádný nábytek. Podle kastelána se po smrti vévodkyně rodina v roce 1845 odstěhovala do Záháně a byla dále ve službách mladší sestry vévodkyně Dorothey. "Dá se předpokládat, že si zařízení bytu odvezla s sebou. Češka by si přál, aby se byt i dům stavebně technicky rehabilitovaly. "Byl bych rád, kdyby v domě opět vznikly byty, v nichž by žili třeba řemeslníci, kteří by například pekli koláče nebo vyráběli místní pálenku," nastínil svou představu o využití domu kastelán.  Momentálně v Ratibořicích žije pouhých pět nájemníků. V roce 1970 to bylo 142 obyvatel, v roce 2001 už jen 22. Obyvatele Panského dvora „vyštípal" nechvalně proslulý majitel budov František Wolf, který hospodářské objekty nechal téměř spadnout.

Foto Hynek Šnajdar

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře