Úterý 25.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Magazín V novoměstské oboře v Klopotovském údolí uhynula bachyně

V novoměstské oboře v Klopotovském údolí uhynula bachyně

Email Tisk PDF
seznam článků
V novoměstské oboře v Klopotovském údolí uhynula bachyně
Strana 2
Všechny strany

bachZačátkem dubna přišla smutná zpráva z novoměstské obůrky v Klopotovském údolí. Uhynula zde bachyně, které v březnu přivedla na svět sedm selátek.

Vzhledem k tomu, že se jednalo o samici pouhé čtyři roky starou, která neměla v minulosti žádné závažné zdravotní komplikace, byl vydán pokyn k provedení pitvy. Z veterinární zprávy vyplývá, že příčinou úmrtí bylo selhání jater z některého z těchto důvodů: žloutenka, virové onemocnění nebo možná otrava ze závadné potravy až po úmyslný čin. Protože ze všech divočáků onemocněl pouze jeden kus, je možnost virové nákazy téměř vyloučena a nejpravděpodobnější příčinou úmrtí je dle názoru odborníků otrava závadnou potravou.

"Naši zaměstnanci připravují potravu pro zvěř v souladu s přísnými předpisy. Krmit divoká prasata v obůrce umožňujme i návštěvníkům, které však žádáme o nezávadnou potravou. To je tvrdé pečivo nebo jablka. Problém může nastat v případě, že chleba má na sobě plíseň. Ta pak může zvířeti zapříčinit vážné zdravotní komplikace, které mohou končit i úhynem. Všechny informace, čím je možné zvířata krmit, jsou uvedeny při vstupu do městských lesů," uvedl Ing. Jan Štícha, vedoucí oddělení správy městských lesů.

"Klopotovská obůrka, místními nazývaná též "Novoměstské ZOO", je oblíbeným vycházkovým místem pro obyvatele Nového Města nad Metují i turisty. Úhynu bachyně je nám velmi líto. Chtěl bych touto cestou požádat všechny návštěvníky obůrky, aby krmili zvířata skutečně jen nezávadnou potravou. Do budoucna plánujeme obůrku opět doplnit o jednu bachyni. Ta ovšem nemůže být odchycena ve volné přírodě, ale bude pocházet například z některé obory v okolních městech. Zvíře, které se sem umístí, musí být totiž zvyklé nejen na oplocení, ale i na návštěvníky," doplnil místostarosta Ing. Michal Beseda, MBA.

Všechna selátka, která jsou nyní bez matky, nejsou ohrožena na života. Jsou již částečně zvyklá na pevnou potravu a chybějící mateřské mléko je nahrazeno jogurty a vitamínovými přípravky.

Obůrka pro divoká prasata byla zbudována v průběhu roku 2003 a první selátko sem bylo vypuštěno 27. října téhož roku. Tím bylo započato budování klidové rekreační zóny, která byla v průběhu let doplněna o voliéru s divokým ptactvem a ohradu s jelenem Matějem.

Všechna zvířata jsou krmena pracovníky správy městský lesů. Pro jeleny je nutno ročně zajistit přes 60 q sena, 16 q ovsa, 15 q granulí, 15q siláže. Dále spotřebují 300 – 500 kg jablek, 150 kg mrkve, kaštany, žaludy, sušené jeřabiny, sušené malinčí, pravidelně je podáván ohryz měkkých dřevin. Divočáci jsou stejně nároční. Ročně spotřebují 15 q ječmene, 5 q granulí a další doplňková krmiva. Ptáci ve voliéře ročně snědí 500 kg granulí a 150 kg ptačího zobu a další doplňková krmiva jako jablka, kopřivy, čerstvou posečenou trávu, řepu apod.

Zajímavá je i statistika návštěvnosti obůrky. V průběhu turistické sezóny ji v některých dnech navštíví i přes 500 milovníků přírody všech generací.

Foto Jiří Hladík

obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře