Sobota 15.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Magazín Před 101 lety v japonské Hirošimě…

Před 101 lety v japonské Hirošimě…

Email Tisk PDF
seznam článků
Před 101 lety v japonské Hirošimě…
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Strana 10
Strana 11
Strana 12
Strana 13
Strana 14
Strana 15
Strana 16
Strana 17
Strana 18
Strana 19
Strana 20
Strana 21
Všechny strany

AP6Q0463…byl dostavěn Průmyslový palác (Atomový dóm) dle návrhu architekta Jana Letzela. Tento náchodský rodák je známý po celém světě, velkému uznání se stále těší i v milovaném Japonsku. Díky své bytelnosti se zachovaly části Průmyslového paláce, které se staly jednou z připomínek této smutné události světové historie. Budova byla v roce 1996 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO. Vzácné fragmenty obdržela i Česká republika jako dar právě od Japonska. A nyní jsou k vidění právě v Náchodě, rodišti slavného architekta.

K uctění památky a díla Jana Letzela připravilo Město Náchod ve spolupráci s Regionálním muzeem a Státním okresním archivem v Náchodě unikátní výstavu v recepci Hotelu U Beránka na Masarykově náměstí.

Výstava byla zahájena vernisáží v pondělí 11. dubna 2016 za přítomnosti Jana Hamáčka, předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, MVDr. Pavla Bělobrádka, Ph.D., MPA, místopředsedy vlády pro vědu a výzkum a člena zastupitelstva města Náchoda, Mgr. Petra Landra, ředitele Regionálního muzea v Náchodě, rodiny Hejzlarových - potomků rodiny architekta Jana Letzela, Ing. Zdeňka Větrovce, předsedy dozorčí rady společnosti ELTON hodinářská, a. s., Jana Birke, poslance PČR a starosty města Náchoda, členů Rady a Zastupitelstva města Náchoda a dalších osobností z řad odborné i laické veřejnosti. Nechyběli ani studenti Vyšší odborné školy stavební a Střední průmyslové školy stavební arch. Jana Letzela v Náchodě v čele s ředitelem ing. Milanem Smolou.

Úvodního slova, stejně jako závěrečného přípitku, se ujal předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Hamáček, díky němuž jsou nedílnou součástí výstavy fragmenty Atomového dómu. Osobně je při své srpnové návštěvě Japonska převzal od rektora Hirošimské univerzity Mitsuoa Ochiho.

"Vítám tuto jedinečnou možnost artefakty vystavit nyní právě v Náchodě a zpřístupnit tak symbol následků atomové hrůzy co nejširší veřejnosti. Najdete jen velmi málo zobrazení Hirošimy po 6. srpnu roku 1945, kde silueta Atomového dómu chybí," uvedl Jan Hamáček.

Místopředseda vlády pro vědu a výzkum a člen Zastupitelstva města Náchoda Pavel Bělobrádek ve svém projevu rovněž připomněl mimořádný celosvětový význam díla architekta původem z Náchoda a uvedl: "Jan Letzel se v Náchodě narodil, ale většinu svého života strávil v zahraničí a Náchod tak proslavil především ve světě. Jsem rád, že další generace jeho potomků se podílela na této výstavě, a že dnes se účastní vernisáže i studenti zdejší stavební průmyslovky. Především mladá generace by si měla hrůzy druhé světové války a účinky jaderné devastace připomínat, aby se již nikdy neopakovaly."

"Chci poděkovat všem, kteří se na realizaci výstavy podíleli. Široká veřejnost si tak může díky této unikátní výstavě připomenout významného náchodského rodáka – arch. Jana Letzela a dílo, kterým proslavil naše město nejen v České republice, ale i ve světě. Jsme na něj právem velmi hrdí," řekl starosta Jan Birke.

K připomínce života a díla Jana Letzela byly vyrobeny firmou ELTON hodinářská a.s. ve spolupráci s partnery z Japonska hodinky v limitované edici PRIM HIROSHIMA L. E. Tyto hodinky jsou rovněž součástí expozice. Výstava bude otevřena pro veřejnost každý den a ke zhlédnutí bude až do podzimu 2016. Kromě části věnované Janu Letzelovi si mohou návštěvníci prohlédnout také výstavní panely věnované stavbě budovy Městského divadla Dr. Josefa Čížka umístěné na vnější straně výstavní místnosti.

Architekt Jan Letzel se narodil 9. dubna 1880 v Náchodě jako syn hoteliéra Jana Letzela a jeho manželky Valburgy. Vystudoval Uměleckoprůmyslovou školu v Praze a patřil k nejmilejším a nejnadanějším žákům jiného významného architekta, Jana Kotěry. Podílel se např. na interiérové dekoraci dnešního Hotelu Evropa v Praze. Podle jeho projektu byl vybudován lázeňský dům v Lázních Mšené. Nějaký čas působil v Káhiře u dvorního architekta egyptského místokrále Fabrizia Pashi, brzy ale odcestoval do Japonska, které se mu v podstatě stalo druhým domovem. Po vzniku Československa se stal prvním obchodním atašé v Japonsku. Do svých japonských projektů vnášel evropský styl a také nové stavební prvky a technologie. Jan Letzel zemřel 26. prosince 1925 v Praze, pochován je ve svém rodném Náchodě.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře