Pátek 12.červenec 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Magazín Legiovlak zavítá do Náchoda

Legiovlak zavítá do Náchoda

Email Tisk PDF
seznam článků
Legiovlak zavítá do Náchoda
Strana 2
Všechny strany

legioProjekt Československé obce legionářské s názvem Legiovlak připomíná 100. výročí boje československých legií za samostatný stát. V roce 2017 se na své pouti po Královéhradeckém kraji zastaví ve dnech 11. až 16. dubna 2017 i v Náchodě.

Hlavním úkolem projektu je představit naši vojenskou historii široké veřejnosti. Zaměřuje se především na školní mládež, které je sto let stará historie téměř neznámá.

Současná podoba Legiovlaku čítá 13 historicky věrně zrekonstruovaných vagónů, kterými se desetitisíce čs. legionářů v letech 1918-1920 přepravovaly napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále - tento průjezd kolem světa domů, do Československa, si často museli vynutit tvrdým bojem s vládnoucím režimem bolševiků.

Samotná expozice Legiovlaku je přístupná zcela zdarma každý všední den od 8 do 18 hodin a o víkendech od 9 do 19 hodin. Pro organizované skupiny je připravena možnost využít skupinové prohlídky (lze je objednat předem na www.legiovlak.cz nebo emailu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ). Veřejnost se bude moci zúčastnit komentované prohlídky i bez objednání (denně od 13 hodin v hodinových intervalech).

Prohlídka umožní nahlédnout do legionářského života a jejich připravenost pro boj. Soupravy legionářských vlaků byly současně i kasárnou na kolejích - vojáci se starali o vše sami a ještě v pohybu. Letošní novinkou je zařazení třináctého vozu, který představuje ubytovací vagon pro důstojníky. Jde především o ukázku kontrastu tvz. těplušek, kde bývalo vměstnáno až 16 mužů, oproti důstojnickým luxusním salonním vozům. V soustavě vagonů si dále můžete prohlédnout vůz polní pošty, zdravotní vozy, kovářský vagon s obráběcí dílnou či krejčovský vůz. Součástí je i improvizovaný obrněný vůz, který je vyzbrojen dělem a kulomety, štábní vagon pro plánování operací či plošinové vozy s materiálem včetně obrněného automobilu Austin. Součástí prohlídky budou i ukázky zbraní, historické techniky a mnoho dalšího.

Na neděli 9. dubna je připravena v Regionálním muzeu v Náchodě (Masarykovo nám. 18 - II. patro přednáškový sál) tématická přednáška Českoslovenští legionáři na frontách první světové války.

Zdroj www.mestonachod.cz

obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře