Neděle 21.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Magazín Kraj vyplatí odměnu poctivému nálezci stříbrných mincí

Kraj vyplatí odměnu poctivému nálezci stříbrných mincí

Email Tisk PDF

mince

Odměnu za nález 375 stříbrných mincí dostane od Královéhradeckého kraje Miroslav Steidler z Úpice. Podle expertů z Národního muzea v Praze činí historická hodnota mincí téměř čtvrt milionu korun. O vyplacení odměny nálezci včera rozhodli krajští radní.

"Pan Steidler po odhalení stříbrných mincí ihned kontaktoval odborníky. Podařilo se mu tak zajistit pro další generace památku, které má velkou kulturní a historickou hodnotu. Rada u objevitele mincí svým usnesením ocenila jeho postoj a proto mu přiznala odměnu v maximálně možné výši  - deseti procent hodnoty nálezu," řekl hejtman Lubomír Franc.

Miroslav Steidler našel 375 kusů stříbrných mincí různé provenience loni v březnu na Trutnovsku. Nález odborně zajistilo Muzeum Podkrkonoší v Trutnově, nyní je památka uložena v Muzeu východních Čech v Hradci Králové. Znalecký posudek, podle kterého mají mince hodnotu 225 tisíc korun, vypracovali odborníci z pražského Národního muzea. Poctivý nálezce tak obdržel od kraje odměnu 22 500 korun.

"Nálezci mají podle památkového zákona nárok na odměnu až do výše deseti procent hodnoty nálezu. Objevenou památku však nesmí nijak narušit či poškodit a hned ji musí ohlásit příslušnému muzeu. V opačném případě by nálezce mohl být považován za toho, kdo provádí neoprávněné výkopy a mohl by být pokutován. Podobně odměnil loni kraj dva muže, kterým se podařilo najít v roce 2011 několik set stříbrných mincí na Rychnovsku a Trutnovsku. Jejich nálezy tehdy v součtu měly hodnotu kolem 1,5 milionu korun," uvedl Jiří Hošna z tiskového oddělení Královéhradeckého kraje.

Foto Creative Commons Mzopw 

Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře