Neděle 23.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Magazín "Je to trochu lov," říká Mík, když prochází ulicemi a fotí superauta

"Je to trochu lov," říká Mík, když prochází ulicemi a fotí superauta

Email Tisk PDF
seznam článků
"Je to trochu lov," říká Mík, když prochází ulicemi a fotí superauta
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Strana 10
Strana 11
Strana 12
Strana 13
Všechny strany

au1Ferrari LaFerrari, Maserati, Lamborgini Murcielagi, Bugatti Veyron a další nablýskaní automobiloví krasavci, o nichž se vzhledem k sumám, za něž se prodávají, může většině lidí jen zdát, "zaparkovali" ve fortně Střediska volného času Bájo v České Skalici. Ne však skutečně, ale prostřednictví pozoruhodných fotografií. Jejich autorem je místní Jakub Mík, který svou výstavu nazval Po stopách superaut.

"Všechny snímky, které jsou na výstavě, jsem vyfotil v ulicích a ta auta jsem potkal. Většina z nich je z Prahy. Byl jsem ale také v Ženevě a v Londýně, kde je koncentrace sportovních aut mnohem větší, než u nás," říká. Focení aut je pro něj koníček a necítí se být v tomto ohledu profesionálem. "Strašně mě to baví. Když takové auto potkám na ulici, je to velký zážitek. Nedá se to srovnávat s naplánovanými automobilovými srazy," uvedl.

Zachycovat drahé automobily objektivem je pro autora dobrodružství a tak trochu lov. "Ta auta se snažím vyhledávat, je to už taková malá deformace. Když jdu po městě s foťákem, tak se rozhlížím, jestli někde nějaké není," potvrzuje. Například auto Aston Martin One – 77, kterých je pouze 77 na světě, a přijde na 35 milionů korun, se Míkovi podařilo vyfotit před londýnským hotelem Harrods. "Seděli jsme s kamarády na lavičkách a domlouvali jsme se, že půjdeme někam jinam. Všiml jsem si, že přijíždí Aston Martin. V momentě, kdy přijel, podařila se mi během chvíle jedna fotka," vzpomíná autor, který připouští, že při focení aut se docela naběhá.

V této souvislosti se mu vybavila historka, kdy byl v Ženevě na autosalonu. Šel se projít ven, když mu kamarád poslal zprávu, že viděl, jak kolem výstaviště projelo Ferrari. "Ptal jsem se lidí, zda ho neviděli a běhal po ulicích. Pak jsem se zklamaně vracel zpět na výstaviště a přes keř jsem si všimnul černé střechy. Pak jsem ho uviděl a běžel skrz keř, abych ho vyfotil. To auto tam pak stálo pět hodin, takže moje aktivita byla trochu přehnaná," směje se Mík.

Na výstavě v Báju je celkem 14 fotografií. Míkova databáze fotografií aut je však mnohem pestřejší. Za pět let vytvořil 13 838 snímků, které zahrnují 453 položek podle modelů automobilů. Ukazuje se, že vášeň pro fotografování aut je u Míka spojená s podrobnými znalostmi nejen značek a technických parametrů, ale také jejich cen.

Patrně nejdražší vyfocené vozidlo, které zdobí výstavu, je Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse WRC. Má tisíc dvě stě koní a autor ho považuje za vrchol technologických možností. "Auto zajelo rekord pro otevřená vozidla, překonalo 408 kilometrovou hranici v hodině. Vzniklo jich osm a každé se prodává za zhruba 50 milionů korun," upozorňuje. Další snímek představuje McLaren P1, kterých vzniklo 350 a jeden stojí 25 milionů. Výkon má 916 koní. „V porovnání s běžnými osobními auty je to skutečně hodně, protože ta mají kolem 100 koní," dodává mladý fotograf, který má jako značku rád Lamborghini. "Vybral bych si ale spíše Veyron," dodal.

Foto Hynek Šnajdar, zdroj www.ceskaskalice.cz

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře