Sobota 15.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Magazín Brány královských věnných měst otevřené...královským chutím II.

Brány královských věnných měst otevřené...královským chutím II.

Email Tisk PDF
seznam článků
Brány královských věnných měst otevřené...královským chutím II.
Strana 2
Strana 3
Všechny strany

buchtyBrány královských věnných měst otevřené...královským chutím je nová rubrika webu těchto měst. Již jsme zveřejnili recepty z Hradce Králové a Jaroměře, dnes přidáváme Trutnovské švestkové buchty a Bramborový dort ze Dvora Králové nad Labem.

Trutnovské švestkové buchty

Podkrkonošská kuchyně je prostá, ale vynalézavá a chutná. Využívá místních darů brambor, hub, zelí a také sezónního ovoce, například borůvek nebo švestek. Na buchtách se švestkami si pochutnávali nejen v chalupách, ale i na statku. Panská kuchařka Anastázie Horňáková kdysi povýšila švestkové buchty na božskou manu. Jak? Prostě do každé buchty přidala kousek čokolády. Prý aby ji pán neplísnil, že jsou švestky v buchtách kyselé.

Z kvasnic, hrstky mouky, cukru a teplého mléka udělejte kvásek. Až vzejde, vlijte ho do mísy k mouce a přidejte další uvedené ingredience. Vlažným mlékem zadělejte hladké těsto a nechte na teplém místě dobře vykynout. Z těsta vyválejte plát a rádýlkem pokrájejte na čtverce velké jako dlaň. Na každý čtverec dejte vypeckovanou švestku, lžičku cukru, špetku skořice a dílek tmavé čokolády. Buchtu dobře uzavřete a vložte do ohřátého másla na pekáč. Buchty rovnejte a promazáveje pomocí mašlovačky máslem, aby se při pečení neslepily. Pečte asi půl hodiny při teplotě 180 °C. Po upečení potřete povrch teplým máslem, po vychladnutí buchty vyklopte na vál a pocukrujte jemným vanilkovým cukrem. Z tohoto množství pořídíte asi 20 buchet.

INGREDIENCE
25 dkg hladké mouky
25 dkg polohrubé mouky
4 lžíce cukru krupice
1 vejce a 1 žloutek
7 dkg ohřátého másla
+ máslo na pekáč a na potření
4 dkg kvasnic
náplň: švestky, tabulka čokolády,
skořice a cukr

Bramborový dort ze Dvora Králové nad Labem

Brambory jíme snad každý den. Český jídelníček si bez nich ani neumíme představit, především v jejich slané úpravě. Přitom brambory jako potravinu vzali lidé v Čechách na milost téměř tři století po objevení Ameriky Christobalem Columbem, odkud se brambory dostaly do Evropy. Víte, že v 17. století jedli na francouzském královském dvoře brambory jako lahůdku ve sladké úpravě? Kdyby českým královnám upekli jejich dvorní kuchaři bramborový dort ze Dvora Králové, určitě by jim také "šmakoval"...

Žloutky s cukrem utřete do husté pěny, přidejte umleté ořechy a jemně strouhané oloupané brambory, uvařené ve slupce předešlý den. Do dobře promíchané směsi lehce zapracujte pevný sníh, ušlehaný se špetkou soli. Formu, dobře vymazanou a vysypanou strouhankou, naplňte těstem a pečte do růžova při mírnější teplotě. Korpus je velmi křehký, vyplatí se upéct ho den předem. Příčně ho rozkrojte, potřete džemem, popřípadě i pudinkovým máslovým krémem, povrch polijte citrónovou polevou a ozdobte jádry ořechů. Nebo dort naplňte vanilkovým krémem, polijte čokoládou, ozdobte loupanými mandlemi a těsně před podáváním hustou šlehanou smetanou.

INGREDIENCE
6 vajec
18 dkg pískového cukru
18 dkg jader vlašských
nebo lískových ořechů
18 dkg brambor
zavařenina a poleva
ořechy či mandle na ozdobu

(Pozn. redakce - Věnná města jsou města, která čeští králové již od 14. století postupně věnovali svým ženám, královnám. Města byla svým královnám zdrojem bohatství, zábavy, ale i místem, kam se uchylovaly v těžkých chvílích. Mezi věnná města patří Dvůr Králové nad Labem, Hradec Králové, Chrudim, Jaroměř, Mělník, Nový Bydžov, Polička, Trutnov a Vysoké Mýto. Zdroj www.vennamesta.cz )

obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře