Úterý 23.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Magazín Báchorky a pohádky spisovatelky Boženy Němcové

Báchorky a pohádky spisovatelky Boženy Němcové

Email Tisk PDF
seznam článků
Báchorky a pohádky spisovatelky Boženy Němcové
Strana 2
Všechny strany

kuzelV Ratibořicích, v sousedství Panské hospody, se nachází historický objekt – kuželník, který zrekonstruovala s pomocí mezinárodního projektu Místní akční skupina Mezi Úpou a Metují. Od roku 2013 je prostor využíván především jako informační bod, jehož provozovatelem je obecně prospěšná společnost Centrum rozvoje Česká Skalice.

Informační bod poskytuje zájemcům informace nejen o Babiččině údolí, ale nabídka zahrnuje zajímavosti z celého území Kladského pomezí. Neobvyklou, avšak velmi potřebnou činností, která se v kuželníku také provozuje, je pořádání dobročinných bazarů, jejichž výtěžek je určen na drobné opravy v Babiččině údolí. Z loňských darů byly s pomocí dobrovolníků opraveny venkovní lavičky a vyrobeno pět nových na prostranství u Viktorčina splavu. Dobročinné bazary se setkaly s příznivým ohlasem, a tak se letos opět pořádají – a to pravidelně, jednou za 14 dní o víkendech.

"Darujte drobné předměty z vašich domácností, které mohou být ještě užitečné, nebo svou krásou či historií potěší nové majitele. Čisté, nepoškozené věci (kromě oblečení) sbíráme v Regionálním informačním centru v České Skalici, nebo je můžete dovézt přímo do kuželníku v Ratibořicích," informuje jedna z organizátorek dobročinných bazarů Květa Ležovičová.

Velké překvapení je v kuželníku připraveno na začátek letní sezóny. V neděli 29. června od 14 hodin zde proběhne slavnostní otevření interaktivní výstavy "Báchorky a pohádky spisovatelky Boženy Němcové". Výstava, která je určena především pro rodiny s dětmi, bude o prázdninách otevřena denně od 10 do 16 hodin, kromě pondělí. V září expozici můžete navštívit ještě o víkendech, a to ve stejném čase.

Výstavu zrealizovalo Centrum rozvoje Česká Skalice, o.p.s., s finanční podporou MAS Mezi Úpou a Metují. Na libretu výstavy spolupracovaly Markéta Kejzlarová, Květa Ležovičová a Blanka Štěpánová. Expozice sestává z osmi hravých, edukačních panelů, které jsou výsledkem diplomové práce studentek Univerzity Hradec Králové, pedagogické fakulty, výtvarného oboru, pod vedením profesorky Márii Hromadové. Návrhy panelů, technika provedení i použité materiály jsou různorodé. Děti pomocí her a úkolů budou netradiční formou poznávat tvorbu Boženy Němcové. Návštěvníky jistě okouzlí i patnáct textilních pohádkových postav, které navrhla mladá výtvarnice Markéta Kejzlarová. S ruční výrobou loutek si dobře poradily studentky Střední školy oděvní, služeb a ekonomiky z Červeného Kostelce pod vedením paní Hany Košutové. Součástí expozice jsou i dřevěné lavice a stoly, které dětem poslouží jako zázemí pro výtvarnou dílnu. K dispozici budou omalovánky, tiskátka i další drobné pomůcky potřebné k vyrobení suvenýru z Babiččina údolí.

Srdečně zveme malé i velké příznivce a milovníky Babiččina údolí na krásný nedělní výlet do Ratibořic, obohacený setkáním s Boženou Němcovou. Po slavnostním zahájení si mohou děti vyzkoušet své znalosti a pohrát si v příjemném prostředí opraveného kuželníku.

Zdroj www.ceskaskalice.cz

obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře