Neděle 23.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Hudba Zrekonstruované varhany v Libči se v pátek rozezní při adventním koncertu

Zrekonstruované varhany v Libči se v pátek rozezní při adventním koncertu

seznam článků
Zrekonstruované varhany v Libči se v pátek rozezní při adventním koncertu
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Všechny strany

var1Na začátku listopadu byla v kostele sv. Jana Nepomuckého v Trutnově - Libči dokončena generální rekonstrukce historických varhan. Jejich premiérové představení veřejnosti se odehraje tento pátek, 28. listopadu v 17 hodin při adventním varhanním koncertu Víta Mišoně a jeho přátel.

"Koncert je otevřený všem zájemcům z řad veřejnosti, které jménem města Trutnova tímto srdečně zvu," říká Ivan Adamec, starosta města Trutnova.

Oprava varhan probíhala od začátku června do začátku listopadu a celkové náklady rekonstrukce se vyšplhaly na 260 tisíc korun. Královéhradecký kraj přispěl dotací ve výši 100 tisíc korun. "Jedná se o mechanické varhany s klasickou konstrukcí, manuálové, které byly koncipovány k doprovodu liturgie," uvádí Adamec s tím, že varhany pochází už z roku 1898 a byly postaveny trutnovskou firmou Johann Fries. Současnou rekonstrukci provedl Jiří Červenka, varhanář z Jakubovic u Lanškrouna.

Rekonstrukcí prošel v posledních letech i samotný kostel sv. Jana Nepomuckého, který příští rok oslaví 120 let své existence. "Za minulého režimu se dostal kostel do havarijního stavu, a proto jej město od roku 1990 začalo rekonstruovat. Jako první byla opravena střecha, v nedávné době proběhly úpravy izolace a okolního terénu a v roce 2010 byl pořízen nový zvon," vyjmenovává Adamec, který dodává, že interiér ještě čeká zásadní oprava omítek a restaurování výmalby a mobiliáře.

Město Trutnov v posledních 13 letech investovalo do obnovy památek cca 81 milionů korun. "Díky tomu se může naše město pyšnit deseti zrekonstruovanými kaplemi, z nichž v sedmi jsou nainstalovány zvony, které je oživují. Z těchto památek zbývá opravit jen kapli v Oblanově a na Bojišti a doplnit zvony do kaple na Babí," uvádí Adamec. Město navrátilo tvář i 50 objektům náboženského charakteru, 70 hrobům a pomníkům z války 1866 nebo sedmi zrestaurovanými či nově postaveným pomníkům padlých obyvatel z 1. světové války.

Prémiový varhanní koncert, který začíná v 17 hodin, je otevřený široké veřejnosti. Varhany se rozezní pod prsty varhaníka Víta Mišoně z Mladých Buků a nepřestanou znít téměř hodinu. Vzhledem k délce koncertu je návštěvníkům doporučený teplejší oděv.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře