Sobota 20.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Hudba Václav Havel odešel, vzpomínka na Odcházení zůstává

Václav Havel odešel, vzpomínka na Odcházení zůstává

seznam článků
Václav Havel odešel, vzpomínka na Odcházení zůstává
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Všechny strany

hav1Vilu Čerych potkalo v roce 2010 neuvěřitelné štěstí. Pro natáčení svého prvního a bohužel zároveň posledního filmu Odcházení si ji vybral náš bývalý prezident Václav Havel. Tato mimořádná událost se nesmazatelně vryla nejen do paměti všech zúčastněných, ale i do historie Vily. Občanské sdružení Centrum rozvoje Česká Skalice, které Vilu Čerych provozuje, se proto rozhodlo vytvořit jako stálou připomínku těchto okamžiků výstavu nazvanou Filmové Odcházení s režisérem Václavem Havlem.

Vernisáž výstavy se uskutečnila 8. října 2013 ve Vile Čerych a kromě realizátorů výstavy a příznivců Vily z řad veřejnosti se jí zúčastnili i vzácní hosté – producent filmu Odcházení Jaroslav Bouček s manželkou a představitel jedné z hlavních rolí, herec Stanislav Zindulka. Po úvodním uvítacím slově ředitele Centra rozvoje Jiřího Kmoníčka a předsedkyně sdružení Květy Ležovičové oba hosté zavzpomínali na natáčení i na Václava Havla v roli režiséra. O hudební doprovod v rytmu jazzu a swingu se postarali manželé Skořepovi.

"Jsem velmi rád, že se nám podařilo tuto výstavu vytvořit. Zároveň mě velmi potěšila slova pana Zindulky o neopakovatelné atmosféře při natáčení a cením si i toho, že se u nás ve Vile dle svých slov cítí jako doma," uvedl ředitel Centra rozvoje Jiří Kmoníček.

"Byli bychom rádi, kdyby se výstava stala vzpomínkou nejen na natáčení filmu, ale i na Václava Havla jako osobnost," doplňuje předsedkyně sdružení Květa Ležovičová.

Po prohlédnutí výstavy se přítomní hosté vrátili do slavnostně vyzdobené jídelny, aby si vychutnali Film o filmu Odcházení a následně i film samotný.

Výstava je umístěna na hlavním schodišti a v mezipatře Vily Čerych a tvoří ji návrhy kostýmů a fotografie z natáčení. Součástí jsou i šaty a obraz kancléřovy přítelkyně Ireny, kterou ve filmu ztvárnila Dagmar Havlová. Expozici doplňují drobné rekvizity a scénáře. K výstavě byl vydán informační letáček, který je k dispozici ve Vile Čerych a v Regionálním informačním centru. Výstava je přístupná pro veřejnost každou středu od 13 do 15 hodin či po předchozí domluvě. Pro skupiny nad deset osob je nutné objednat se předem.

Vernisáž výstavy se uskutečnila v rámci projektu Měníme věci kolem nás, reg. č.: CZ.1.07/3.1.00/37.0236, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky, a také za přispění města Česká Skalice.

Měníme věci kolem nás je projekt podporující aktivní občanský život v regionech České republiky. Cílem je zapojit lidi do dění v místě, kde žijí, probudit v nich zájem o věci veřejné a posílit odpovědnost za vlastní život a dění kolem sebe, a to prostřednictvím neformálního vzdělávání skupin ohrožených na trhu práce (účastí na workshopech a přípravou akcí pro veřejnost). Projekt koordinuje občanské sdružení Spiralis. Do realizace je zapojeno pět partnerů - neziskových organizací z různých krajů naší republiky.

Centrum rozvoje Česká Skalice je občanské sdružení, které od roku 2003 provozuje vzdělávací středisko Vilu Čerych. Vilu i zahradu za pomoci různých projektů i dobrovolnických aktivit postupně opravuje a zvelebuje a vytváří zde tzv. Zážitkovou zahradu – prostor pro setkávání, vzdělávání i odpočinek. Svou činností přispívá k rozvoji regionů našeho kraje, aktivizuje občanskou společnost, rozvíjí mezinárodní spolupráci, aktivně se podílí na ekologické výchově a osvětě a podporuje místní vzdělanost a kulturu.

Text a foto: Centrum rozvoje Česká Skalice, www.ceskaskalice.cz

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře