Sobota 15.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Hudba Umělci pomohli nemocným v Hospici Anežky České

Umělci pomohli nemocným v Hospici Anežky České

umV nedělní podvečer 28. června se v Žižkově sboru v Červeném Kostelci konal v rámci oslav 600. výročí od upálení Mistra Jana Husa benefiční koncert houslisty Bohuslava Matouška, Jaroslava Tůmy (varhany), slovem provázel národní umělec Josef Somr. Své umění věnovali nemocným v Hospici Anežky České bez nároku na honorář.

Posluchači vyslechli čtyřvětou barokní skladbu od Georga Fridricha Händela – Sonata D-Dur pro housle a klavír. Krása nově restaurovaných varhan Žižkova sboru vynikla ve Fantazii pro varhany od Wolfganga Amadea Mozarta, jenž je představitelem klasicistního období. Romance f moll Antonína Dvořáka v podání obou interpretů vynikla výjimečnou melodickou krásou. Jaroslav Tůma předvedl své improvizační mistrovství na téma jednoho z nejstarších staročeských církevních chorálů ze 14. století Jezu Kriste, ščedrý kněže, jehož autorství je připisováno Janu Husovi. Na závěr zazněla technicky obtížná skladba pro housle a varhany od italského skladatele Tomase Antonia Vitali Ciaccona g moll.

Mezi jednotlivými skladbami zněl z úst umělce Josefa Somra přednes emotivně silných citací z díla M. J. Husa a Karla Čapka, jejichž apel má své místo i v dnešní společnosti. Věty doznívaly v myslích posluchačů a byly umocněny v podtextu tónů následující skladby. Citována byla například modlitba M. J. Husa (úryvek): "Dej ducha odhodlaného, srdce nebojácné, víru pravou, naději pevnou a lásku dokonalou, abychom za tebe nasadili nejtrpělivěji a s radostí svůj život." Oslovila také Modlitba za pravdu Karla Čapka (úryvek): "I po válce si mohou lidé a národy podat ruce, mohou si sebe rytířsky vážit a navázat vztahy důvěry, ale na bojišti lži nebude nikdy důvěry a cti. Každá lež zajde, ale zůstane po ní nenávist a opovržení. Za každou lží je úklad a násilí, každá lež je útok na bezpečí světa. Neboť jen bez lží se mohou lidé a národy dorozumět, ať mluví jazykem jakýmkoliv. Bože, vrať světu pravdu!"

"Výtěžek koncertu doplněný dary činí 35 590 korun a pomůže vybavit Hospic Anežky České v Červeném Kostelci odlehčenými invalidními vozíky," říká Eva Wagenknechtová z Oblastní charity Červený Kostelec a dodává: "Děkujeme interpretům, kteří své umění darovali pacientům v hospici a partnerským firmám, z nichž bych jmenovala Prodejní zahradu Trees z Červeného Kostelce, která celou akci zorganizovala a sponzorovala, generálního partnera – firmu Saar Gummi Czech z Červeného Kostelce, akci dále podpořila firma Gema Praha, Církev evangelická husitská Červený Kostelec, Náchodský SWING a studio Digital Media Publishing Praha. Všem upřímně děkujeme."

Zdroj www.cervenykostelec.cz

Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře