Úterý 25.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Hudba Světová premiéra skladby zazněla v Novém Městě nad Metují

Světová premiéra skladby zazněla v Novém Městě nad Metují

vek

Poslední koncert letošního Mezinárodního hudebního festivalu F.L.Věka se minulou neděli konal v kostele Nejsvětější Trojice v Novém Městě nad Metují. Chlapecký sbor BONI PUERI divákům nabídl velké překvapení, když si vyslechli světovou premiéru Žákovské koledy od současné skladatelky Sylvie Bodorové.

Sylvie Bodorová výrazně zaujala už na konci devadesátých let, její ''Terezín Ghetto Requiem s barytonovým sólem (1998)'' zněl v USA, ve Wigmore Hall, při oslavě „pádu zdi" v Berlíně v Deutsche Oper a na mnoha dalších místech. Dnes patří k nejhranějším českým autorům, její skladby se prosadily v zahraničí a reprezentují soudobou českou hudební kulturu na významných pódiích a festivalech.

Žákovskou koledu, která zazněla v Novém Městě nad Metují, napsala pro Mezinárodní hudební festival F.L.Věka a skladba byla „šita na míru" vystupujícímu sboru. Její účast na premiéře pro ni byla radostná nejen proto, že BONI PUERI se zhostili jejího díla excelentně. "Potěšila mě také velká návštěvnost a velmi pozorné a milé publikum, oboje svědčí o vysoké kulturnosti této lokality," sdělila svůj příjemný dojem z celého večera skladatelka.

Její další slova mohou potěšit především pořadatele: "Skladbu pro tento festival jsem psala velmi ráda, protože mě vždy těší, když se pořádání těchto akcí, které není vůbec jednoduché, ujímají mladí lidé. V Pavlu Svobodovi (pozn. redakce - umělecký ředitel festivalu) a jeho týmu vidím velikou naději."

Mezinárodní hudební festival F. L Věka pořádá občanské sdružení MAS POHODA venkova ve spolupráci s městem Dobruška a neformálním spolkem přátel hudby Dobrušská klasika. Koncerty letošního festivalu se odehrály v Dobrušce, Opočně a Novém Městě nad Metují.

Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře