Pátek 21.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Hudba Pozvánka na nevšední jazzový večer 100 let jazzu na Náchodsku

Pozvánka na nevšední jazzový večer 100 let jazzu na Náchodsku

seznam článků
Pozvánka na nevšední jazzový večer 100 let jazzu na Náchodsku
Strana 2
Všechny strany

jazz2TS oslavami 100 let výročí od dostavby Divadla Dr. Josefa Čížka, tedy Beránku v Náchodě, vykrystalizoval nápad udělat koncert či hudební večer, který oslaví 100 let secesního divadla a zároveň prostřednictvím festivalu Náchodská Prima sezóna 2014 ponese ducha Škvoreckého odkazu.

"Dalším hlavním důvodem, proč takto otevřeně a možná pro někoho až přehnaně velkolepě "slavit 100 let" jazzu na Náchodsku, je pokusit se dát impuls všem muzikantům našeho (a snad nejen našeho) regionu, kterým je možnost hudbu dělat - a vůbec se jí zaobírat - velká čest a hudbě se snaží s pokorou sloužit. Impuls, který by nám, našim fandům a posluchačům dal možnost hudbou a vůbec kulturním děním více se obklopovat, zajímat se o ně, prezentovat a propagovat je dále a tím tak obecně napomoci nejen místnímu kulturnímu "podhoubí", jenž je dle mého názoru dosti negativně poznamenáno současnou situací ve společnosti a především nastavením zběsilého životního tempa," říká jeden z účinkujících Štěpán Přibyl.

Tento hudební večer může působit nevšedně svou "kompozicí". Setkají se v něm totiž vzpomínky, fotografie, autentické nahrávky, historie a fakta připomínající existenci jazzu na Náchodsku (skutečně nepůjde jen o samotný Náchod) od meziválečných let. Vystoupí současní hudební protagonisté jazzové hudby formou živého koncertování a také nás svou přítomností potěší pamětníci podstatného dění okolo jazzu v našem regionu.

O živou hudební produkci se postarají čtyři tělesa nějak spojená s regionem, která v současnosti "žijí" a jazz hrají. Swing sextet Náchod s Gabrielou Kočí a kapelníkem Emerichem Drtinou je dlouhodobě působící "stará garda" hrající a propagující převážně tradiční swingovou muziku. F. A. Band ze Základní umělecké školy v Náchodě pod vedením pana Fraňka coby reprezentanti nejmladší generace místní jazzové scény. Jazz Generation navazující na swingovou a jazzovou hudební tradici regionu interpretující jazz v jeho nejrozmanitějších formách za generaci mladších a dnes již Evropě a světu známé a v našem večeru jistě hudební lahůdkou bude Robert Balzar Trio, kapela, která nese jméno slavného červenokosteleckého rodáka.

"Myslím, že nás čeká nejen zajímavý, ale i pohodový a stmelující prokomponovaný večer, který třeba zanechá zásadní stopu, jenž kladně ovlivní budoucí kulturní dění (alespoň) u nás na Náchodsku," dodal Štěpán Přibyl.

Koncert se uskuteční ve čtvrtek 15. května 2014 od (17:30 - neoficiální začátek akce) 18:30 hodin ve velkém sále náchodského Divadla Dr. Josefa Čížka.

obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře