Úterý 23.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Hudba Organizátoři Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka zveřejnili finální program koncertů třetího ročníku

Organizátoři Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka zveřejnili finální program koncertů třetího ročníku

vek

Mezinárodní hudební festival F. L. Věka, který se uskuteční od 29. září do 17. listopadu 2013 ve třech městech – v Dobrušce, Opočně a Novém Městě nad Metují, vstupuje do svého třetího roku. Koná se v režii Občanského sdružení MAS POHODA venkova, ve spolupráci s městy daného regionu a neformálním spolkem přátel hudby – Dobrušskou klasikou. Pořadatelé v těchto dnech zveřejnili program festivalu.

Zahajovacího koncertu se ujme legendární trumpetista a dlouholetý sólo-trumpetista České filharmonie Miroslav Kejmar společně s varhaníkem Alešem Bártou, který v kostele sv. Václava v Dobrušce rozezní barokní varhany z roku 1727. Stane se tak v neděli 29. září v 19:30 hodin. Součástí koncertu bude i slavnostní předání Ceny MHF F. L. Věka za neobyčejný přínos regionu v oblasti kultury.

V neděli 6. října v 16 hodin bude hostem festivalu špičkové Heroldovo kvarteto v čele s koncertním mistrem Symfonického orchestru Českého rozhlasu Petrem Zdvihalem. Koncert se uskuteční v Mariánském kostelíku v Opočně.

Následovat bude galakoncert slavné mezzosopranistky Dagmar Peckové za doprovodu dobrušského rodáka, vyhledávaného korepetitora a klavíristy Prof. Jaroslava Šarouna. Součástí tohoto koncertu, který se koná v pondělí 14. října od 19:30 hodin ve Společenském centru - Kino 70 v Dobrušce, bude i předání ocenění od starosty města Jaroslavu Šarounovi za reprezentaci města.

Po roce se na festival opět vrátí recitátor Alfred Strejček, tentokrát s ním vystoupí cembalista a držitel vysokého vyznamenání - francouzského národního řádu umění a literatury Stéphane Béchy. V neděli 20. října od 19.30 hodin v Klášterním kostele Narození Panny Marie v Novém Městě nad Metují společně představí projekt složený z textů a hudby francouzské historie.

Festivalovou novinkou bude od letošního roku představování mladých talentů, vítězů interpretačních soutěží, kterým se koncertní kariéra teprve rozjíždí. Letos to bude Petr Nekoranec, vítěz Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech 2012, který jako student Konzervatoře v Pardubicích zvítězil v tomto prestižním klání. O klavírní doprovod se postará Eva Kulichová a koncert bude slovem provázet Alois Ježek, ředitel Mezinárodního pěveckého centra Antonína Dvořáka. Koná se v prostorách Zámku v Novém Městě nad Metují v neděli 3. listopadu od 16 hodin.

V Synagoze v Dobrušce zazní o týden později harfový recitál. Jeho protagonistkou bude Jana Boušková – profesorka Královské konzervatoře v Bruselu. Součástí koncertu 10. listopadu bude i uvedení světové premiéry kompozice významné skladatelky Ivany Loudové s názvem Za starých časů na téma chorálu Soudce všeho světa, Bože (mimo jiné ústřední melodie filmového seriálu F. L. Věk).

Závěrečný koncert se vrátí do kostela sv. Václava v Dobrušce, kde v neděli 17. Listopadu od 18:30 hodin vystoupí dirigent, varhaník a zakladatel uznávaného Ensemble Inégal Adam Viktora. Ten pro MHF F. L. Věka nastuduje a provede program složený z koncertů Johanna Sebastiana Bacha. Partnery mu přitom budou houslistka, profesorka pardubické konzervatoře, Iva Kramperová a soubor Barocco Sempre Giovane.

Předprodej jednotlivých vstupenek bude zahájen v infocentrech – IC Dobruška a IC Nové Město nad Metují již v první polovině září. Počet cenově zvýhodněných abonentních vstupenek na celý festivalový program bude omezený. Aktuální informace naleznete na oficiálních stránkách festivalu.

Festival se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, hlavním sponzorem festivalu je společnost Servisbal Obaly s.r.o., která v letošním roce slaví dvacet let úspěšného trvání firmy. Záštitu nad letošním ročníkem MHF F. L. Věka převzal hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.

Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře