Pondělí 15.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Hudba Letošní Kulturní cena města Trutnova putuje za celoživotní přínos do rukou Zdeňka Trnky

Letošní Kulturní cena města Trutnova putuje za celoživotní přínos do rukou Zdeňka Trnky

seznam článků
Letošní Kulturní cena města Trutnova putuje za celoživotní přínos do rukou Zdeňka Trnky
Strana 2
Strana 3
Všechny strany

trn1Zastupitelstvo města Trutnova v pondělí rozhodlo o udělení letošní Kulturní ceny trutnovskému pedagogovi a hudebnímu skladateli, panu Zdeňku Trnkovi. Ten obdrží tuto prestižní cenu za svou dlouholetou pedagogickou činnost a za mimořádně kvalitní celoživotní hudební tvorbu a zařadí se tak po bok trutnovského kronikáře Antonína Justa, akademické malířky Dany Holé, výtvarníka Miloslava Lhotského a mnoha dalších.

"Návrh na ocenění pana Trnky jsme obdrželi hned od dvou navrhovatelů, jeho dlouholetou činnost zaznamenali nejen odborníci, ale i široká veřejnost," uvádí Ivan Adamec, starosta města Trutnova.

Oceněný Zdeněk Trnka, 88 letý pedagog, který vychovával a vzdělával mnoho generací, se po celý život věnuje hudbě. Sám jako interpret, organizátor hudebních akcí a především jako skladatel. Pan Trnka měl k hudbě blízko již během studií na gymnáziu v Berouně, kde studoval harmonii na zdejší hudební škole. Přestože úspěšně složil přijímací zkoušky na Pražskou konzervatoř, válečné události jeho sny změnily, škola byla uzavřena. Po válce nastoupil na Filosofickou fakultu UK, která započala jeho mnohaletou kariéru středoškolského profesora češtiny a hudební výchovy. Kromě Trutnova působil i na školách v Hostinném a v Úpici.

Jeho vášeň k hudbě jej drží po celý život. Jmenujme například založení smyčcového kvarteta v Úpici, vedení smíšeného pěveckého sboru Foerster – Smetana, dirigoval a vedl komorní orchestry v Trutnově a v Hostinném, řídil sbor kostela sv. Jakuba Většího v Úpici i sbor Československého husitského kostela tamtéž. Řadu let uváděl koncerty vážné hudby v Trutnově a uskutečňoval přednášky s hudební tematikou.

"Obrovský přínos vidíme i ve skladatelské činnosti. Trnkova díla se hrají nejen v Trutnově, ale i za hranicemi České republiky. V došlých návrzích nám píše například operní pěvkyně Gabriela Jelínková, která potvrzuje, že Trnkovy skladby již několikrát uvedla na svých koncertech a pokaždé se setkaly s obrovským úspěchem," uvádí starosta Adamec a dodává, že zdaleka nebyla jediná: "V přílohách došlých návrhů byla i vyjádření sóloviolisty a člena Stamicova kvarteta prof. Jana Pěrušky, ředitele ZUŠ Hronov Josefa Vlacha, odborného pracovníka Kabinetu hudební historie etnologického ústavu AVČR PhDr. Jana Pirnera, a mnoha dalších."

Kulturní cena města Trutnova je udělována již od roku 1992. Návrh může podat každý občan, došlé návrhy pak projednává kulturní komise, jež dává doporučení radě města a ta následně zastupitelstvu, kterému přísluší konečné rozhodnutí.

obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře