Čtvrtek 13.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Hudba Eva Kubečková: Hudba člověku pomáhá

Eva Kubečková: Hudba člověku pomáhá

seznam článků
Eva Kubečková: Hudba člověku pomáhá
Strana 2
Všechny strany

kuTV pěveckém sboru Červánek již dvacet let vyrůstají mladí zpěváci a zpěvačky, kteří slýchají upřímný potlesk nejen v naší zemi, ale také po celé Evropě. Někteří ze svěřenců a svěřenkyň jsou již rodiči, ale pokračují ve zpěvu na konzervatořích, někteří zpívají v kapelách a někteří si jen zajdou na nějaký z koncertů. To vše považuje sbormistryně Eva Kubečková za úspěch a dodává: "Hudba člověku pomáhá, formuje ho."

S jakými cíli jste Červánek zakládali?

Začínalo se s pár dětmi – bez notových materiálů. Dřív se tady totiž sborový zpěv nevyučoval, a tak bylo hlavním cílem získat vše potřebné, co je k chodu pěveckého sboru třeba. Základní znalosti jsem získala jako členka dětského pěveckého sboru na Slovensku, později při studiu na konzervatoři. Dále mi velmi pomáhaly celostátní semináře sbormistrů, kde jsem sháněla jak informace, tak i notové materiály.

Kolik dětí stálo u začátku sboru?

Začínala jsem s několika dětmi. Po vzoru některých škol jsme zpočátku přidali sborový zpěv jako součást hudební nauky. Díky tomu se podařilo vytvořit první pěvecký sbor.

Kolik času Vám zaberou přípravy na hodiny a koncerty?

Opravdu hodně. Musím procházet literaturu a vybírat vhodné skladby. Vyměňuji si notový materiál např. od kolegů sbormistrů. Součástí přípravy je vymýšlet koncepci na koncerty, psát scénáře apod. Řadu skladeb mi upravuje pro sbor s doprovodem akordeonového orchestru manžel. Takže např. příprava na pravidelný vánoční koncert začíná již v srpnu. K tomu pořádáme jednu neděli v měsíci čtyřhodinové soustředění, kdy pilujeme to, co se při vyučování nedá stihnout. A mimo to jezdím pravidelně dvakrát za rok na celostátní semináře sbormistrů.

Jak dlouho u Vás děti zůstávají?

Pokud chodí od přípravného studia, tak je to 10–13 let. Konkrétně to znamená od šesti let až do dospělosti. Když to tak vezmu, jsou to na půl i moje děti, a když odcházejí, není mi vůbec veselo. Samozřejmě celé studium neabsolvují zdaleka všichni.

Máte energii stále začínat a cvičit děti odmala?

Tu práci mám strašně ráda a s dětmi pracuji nad rámec úvazku. Co mě ale sráží, je nepochopení naší práce některými rodiči. Výuka sborového zpěvu – stejně jako hra na nástroj – je systematické mnohaleté studium. Koncerty s pozitivní odezvou publika a radost účinkujících dětí mi ale vždy znovu vrátí potřebnou energii do další práce.

Kolik jste od té doby vychovali dětí?

Přesně Vám to neřeknu, ale k pěti stům dětí to bude určitě.

Jak často zkoušíte?

Hvězdičky, to jsou ty nejmenší, zkoušejí jednou týdně, Sluníčka (2.–5. třída) dvakrát v týdnu, Červánek (6. třída – konec střední školy) dvakrát v týdnu. Do toho se musí ještě započítat ta již zmíněná soustředění. A konečně ženský komorní sbor Jitřenka, která zkouší jednou týdně. Jsou to zpěvačky, které absolvovaly Červánek a chtějí ještě dál zpívat.

Co byste řekla, že sborový zpěv dává dětem?

Jsem přesvědčena, že kolektivní práce v pěveckém sboru dá mladým lidem možnost rozvíjet svou osobnost po všech stránkách. Učí se zodpovědnosti, toleranci, obětavosti. Učí se být dochvilní a vytrvalí. Je prokázáno, že hudba, a zpěv obzvlášť, má velmi pozitivní vliv na psychiku člověka.

Kolik koncertů za rok Červánek odzpívá?

Zhruba 8–10 ročně, z nich jsou tak čtyři vánoční.

Kde všude jste se s Červánkem podívali?

Zpívali jsme ve Švýcarsku, Rakousku, Itálii, Španělsku, Francii, Rusku, Slovinsku, Řecku, Thajsku, Walesu v Anglii, Slovensku a Polsku. Také pořádáme výměny s českými sbory. Děkuji tímto všem rodičům, kteří se na těchto výměnách v průběhu 20 let aktivně podíleli.

Jaký byl Váš největší úspěch?

Za největší úspěch považuji, když děti rády zpívají a rády sem chodí a pokud se hudbě i nadále věnují, ať již na pódiu, nebo jako posluchači. Samozřejmě úspěchy z mezinárodních soutěží jsou také krásné a ráda bych připomněla první místo v Anglii 2009, zlatou medaili v Thajsku v roce 2010, čtvrté místo ve Francii 2012 a dvě první ceny letos v Petrohradu. Velmi si vážím toho, že jsme vystoupili naživo v r. 2003 v České televizi v rámci adventních koncertů a že jsme byli osloveni a pořádali v roce 2007 celostátní seminář sbormistrů.

Vychovali jste také nějaké sólové zpěváky?

Ano. Zatím největší úspěch má Magdalena Malá, která je nyní ve 3. ročníku AMU v Praze, a mám také radost z Marty Kolesnik, která se dostala letos na pardubickou konzervatoř. Zpěv také uplatnilo pět absolventek Červánku při studiu na pedagogických fakultách.

Máte nějaký volný čas?

Moc ho nemám. Ve volném čase se věnuji rodině a neocenitelný relax představuje půl dne stráveného u plotny... Jistá část volného času padla i na dvě CD. Jmenují se Poslouchej srdcem. V pořadí to je již naše 4. a 5. CD.

Jaké máte plány nyní?

Pokračovat v tom, co dělám: nadále se vzdělávat a předávat své zkušenosti. Zajistit opět výměnu se zajímavým českým sborem a vycestovat na zahraniční festival. Pořádat samostatné koncerty, spolupracovat s dalšími odděleními, hlavně akordeonovým a smyčcovým. Tímto velmi děkuji za spolupráci Jaroslavu Kubečkovi, Jiřímu Kábrtovi i dalším kolegům ze ZUŠ.

Děkuji za rozhovor.

Podzimní koncert Červánku: Vzpomínka na Petrohrad
Sobota 11. října v 18 hodin – kostel Církve čs. husitské. V programu zazní průřez repertoárem Červánku a komorního sboru Jitřenka. V programu se představí také sólisté. Zveme všechny příznivce sborového zpěvu a dětských pěveckých sborů. Příspěvek na provoz sboru: 50 Kč.

Foto Tomáš Kábrt, www.cervenykostelec.cz

obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře