Čtvrtek 13.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Hudba Advent 2018 v České Skalici zahájí pražští Piccolo coro & Piccola orchestra

Advent 2018 v České Skalici zahájí pražští Piccolo coro & Piccola orchestra

seznam článků
Advent 2018 v České Skalici zahájí pražští Piccolo coro & Piccola orchestra
Strana 2
Strana 3
Všechny strany

piccola panorama 2017Letošní advent zahájíme v České Skalici opět s hudbou. Tentokrát na první adventní neděli 2. prosince v 17 hodin do maloskalického kostela Nanebevzetí Panny Marie zavítá pražský vokálně-instrumentální ansámbl Piccolo coro & Piccola orchestra, který právě v prosinci oslaví již 22 let působení na tuzemské i zahraniční hudební scéně.

Program adventního koncertu zahájí klasická díla mistrů dávné i bližší minulosti. Zazní dvojice děl nejzvučnějšího jména anglické barokní hudby, Henryho Purcella, vyslechneme si působivé osmihlasé Magnificat na německý chorální nápěv jeho staršího německého kolegy Michaela Praetoria, který ve své době úspěšně usiloval o pozvednutí německé produkce na úroveň uznávané italské tvorby, a půvabnou píseň Snídaní Panny Marie Bohuslava Martinů, který posluchače přenese do XX. století. Od Martinů je už jen krůček k soudobým adventním kompozicím: se skladbami, které věnovali přímo souboru, se představí mladí uznávaní autoři a někdejší členové souboru Veronika Kopecká (Čtyři adventní antifony) a Petr Koronthály (Verbum salutis omnium), zazní rovněž překrásný Hymnus Adventualis uznávaného "posledního českého žijícího barokního skladatele" F. X. Thuriho. Jeho adventní hymnus pro smíšený sbor, dva hoboje a smyčce na latinský liturgický text, pochází z roku 1995 a jeho jádrem je gregoriánský adventní introit Rorate caeli – Rosu dejte nebesa.

Závěr koncertu bude Janu Dismasi Zelenkovi a jeho Magnificat, které pro interprety představuje hned několik symbolů: je to skladba, kterou soubor zkoušel na své úplně první zkoušce dne 6. 12. 1996; je to skladba, ze které vzešlo logo souboru a především je to skladba, ke které se hudebníci z Piccolo coro & Piccola orchestra již dvaadvacet let pravidelně a rádi vracejí. Jan Dismas Zelenka patří bezesporu k vrcholným zjevům českého hudebního baroka; úchvatné fugové Amen z finále Magnificat uzavírající adventní koncert umožní posluchačům pochopit, proč jeho obdivuhodné dílo zažívá v současné době tak mohutnou renesanci.

Komorní vokálně-instrumentální soubor Piccolo coro & Piccola orchestra, v němž v současné době hraje a zpívá 40 členů, založil a od roku 1996 řídí dirigent a sbormistr Marek Valášek. Pod jeho vedením absolvoval sbor a orchestr stovky vystoupení a desítky zahraničních turné, realizoval nahrávky pro ČRo, vydal řadu CD a sklízí úspěchy na respektovaných hudebních soutěžích. Nezaměřuje se na interpretaci děl určitého období, snaží se posluchačům zprostředkovat skladby všech hudebních epoch a mnoha žánrů. Podle potřeby jednotlivých projektů rozšiřuje své pěvecké i instrumentální řady, takže má ve svém repertoáru pestrou škálu skladeb od komorních až po velkolepá romantická oratoria. Vokální i instrumentální část souboru vystupuje též se samostatnými programy. Převažují díla s duchovní tématikou, výrazné procento tvoří hudba 20. a 21. století.

Svatopluk Kůrka

Předprodej vstupenek bude zahájen 16. listopadu 2018 v Regionálním informačním centru v České Skalici, vstup ze Třídy T.G. Masaryka 33 (naproti České pošty), tel. 491 453 870, 773 578 112; e-mail Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

Koncert finančně podpořilo město Česká Skalice, Královéhradecký kraj a českoskaličtí podnikatelé.

Za pořadatele Magda Bečičková, Lubomír Adamů, Jan Vlček

obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře