Úterý 25.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Divadlo Vlastimil Klepáček a jeho ochotničtí kolegové úspěšně uvedli hru Voskovce a Wericha Nebe na zemi

Vlastimil Klepáček a jeho ochotničtí kolegové úspěšně uvedli hru Voskovce a Wericha Nebe na zemi

Email Tisk PDF
seznam článků
Vlastimil Klepáček a jeho ochotničtí kolegové úspěšně uvedli hru Voskovce a Wericha Nebe na zemi
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Všechny strany

nem1Divadelní soubor NA TAHU z Červeného Kostelce má za sebou premiéru nově nastudované hry. Nyní padla volba na muzikál skvělé autorské i herecké dvojice Jiří Voskovec a Jan Werich Nebe na zemi, odehrávající se "v malém městě kdekoliv a kdykoliv je vám libo, neboť jak říká bůh Merkur ve hře, nezáleží na jménu obce, lidi, lidi ti jsou všude stejní..." Premiéra se uskutečnila v sobotu 13. prosince před plným hledištěm Divadla J. K. Tyla.

Muzikál Nebe na zemi je zápletková fraška se společenskokritickým laděním vtipně ztvárněným díky nápaditému peru známé autorské dvojice Voskovec a Werich. Režisér Vlastimil Klepáček tuto hru pojal trochu méně útočně: "Rozhodl jsem se ubrat trochu kritiky a přidat lyriky," což zasáhlo především výběr písní. Adresnou satiru původních autorských písní tak (vyjma jedné, závěrečné) vystřídaly lyrické písně náchodského Swing sextetu. Že se ale nejedná o novou hru Vlastimila Klepáčka, ale stále o Nebe na zemi Voskovce a Wericha, svědčí další režisérovo přiznání: "Do textu hry jsem se snažil zasahovat co nejméně, protože ke slovutné dvojici V+W vzhlížím s neskonalou úctou a obdivem." I tak se však, jak je u regionálních ochotníků obvyklé, dočkáme několika narážek na lokální témata.

Hlavní role dvou intrikářských správců Jupiterova chrámu, v Osvobozeném divadle náležící Voskovci a Werichovi, ztvárnily Naďa Eflerová s Milenou Langrovou. Jupitera, který z Olympu sejde do blíže nespecifikovaného maloměsta a snaží se zjistit, zda lidé mají opravdu nebe na zemi, hraje Richard Bergmann v alteraci s Cyrilem Šourkem. Dále se na jevišti objevili např. Jana Polášková (alternuje Marie Chaloupková), Petr Misík, Helena Binterová, Vlastimil Klepáček, Marcela Nejmanová a další.

Režisérská maršálská hůl Vlastimila Klepáčka, při zkouškách chvílemi zoufalstvím odhazovaná a střídaná hrozícími pěstmi, však vedla herecké kroky svého ansámblu dobře, alespoň soudě dle reakcí plného hlediště Divadla J. K. Tyla, které se přišlo podívat na premiéru hry v sobotu 13. prosince večer. Publikum od začátku představení velmi dobře reagovalo na humorné repliky či celé scény a na závěr odměnilo výkon svých ochotníků dlouhotrvajícím potleskem. Velmi vydařený výkon herců také v zákulisí okomentoval jeden ze členů ansámblu ohromenými slovy: "Přátelé, vy jste to zahráli, jak kdybyste to hráli už podesátý!" a nechybělo ani upřímné poděkování evidentně spokojeného režiséra.

K úspěšné regionální premiéře jistě pomohla již dvě ostrá představení, která soubor absolvoval na Slovensku. O nezapomenutelném výletě do slovenského kláštera vypráví režisérova reportáž Kterak kostelečtí ochotníci opustili vlast a přes očistec do kláštera vstoupili, která stojí za přečtení!

Repríza Nebe na zemi je naplánována na neděli 28. prosince od 17 hodin.

Foto Tomáš Kábrt, www.cervenykostelec.cz

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře