Pondělí 15.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Divadlo Úspěch divadelního souboru NA TAHU. Srdeční záležitosti byly nominovány na celostátní přehlídku do Volyně

Úspěch divadelního souboru NA TAHU. Srdeční záležitosti byly nominovány na celostátní přehlídku do Volyně

Email Tisk PDF
seznam článků
Úspěch divadelního souboru NA TAHU. Srdeční záležitosti byly nominovány na celostátní přehlídku do Volyně
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Strana 10
Všechny strany

na1Velký úspěch přinesl 17. ročník Východočeské přehlídky amatérského činoherního a hudebního divadla Červený Kostelec domácímu divadelnímu souboru NA TAHU, který se na festivalu předvedl hrou Srdeční záležitosti. Premiérové nastudování hry Petra Strnada totiž odborná porota ocenila nejvyšší možnou mírou - nominovala ji na Divadelní piknik Volyně, celostátní přehlídku amatérského divadla.

Divadelní festival v Červeném Kostelci nabídl divákům dvanáct divadelních inscenací. K vidění byly hry různých žánrů i úrovně. To dokládají i slova předsedy odborné poroty Jana Císaře: "Přehlídka měla své propady – byly chvíle, kdy jsem měl zhruba 1340 let a připadal jsem si jako starý výr, který sedí na větvi a už se jen dívá, jak ho historie žene k hrobu – a pak jsem zažil radostné chvíle, kdy jsem dostal, jako teoretik, svoji potravu a měl jsem radost, jak to divadlo funguje. A co víc, viděl jsem tři, čtyři představení, které se pokoušely nezvyklými způsoby dobývat zvolené divadelní území."

Lze s jistotou tvrdit, že právě ty tři, čtyři představení, o nichž profesor Císař mluvil, ocenila porota doporučením a nominací na celostátní přehlídku Divadelní piknik Volyně. Letos měli totiž porotci možnost nejen doporučit divadelní počiny východočeských ochotníků porotě, která vybírá hry pro celostátní přehlídku, ale také přímo nominovat hru na tuto přehlídku. Této pocty se v neděli 2. března odpoledne dostalo – za nadšeného jásotu aktérek – hře Srdeční záležitosti v podání hereček DS NA TAHU.

"Tady vidíte, k čemu vede poctivá práce!" řekla v uvolněné atmosféře po vyhlášení režisérka Jana Jančíková svým hereckým kolegyním. "Vůbec jsem to nečekala, to můžu říci upřímně. A to i přesto, že jsem holkám na jevišti opravdu věřila, protože ta práce, kterou jsme všichni odvedli, byla skvělá. Herečky zkoušely a hrály s nadšením a byly jsme v takové symbióze, že mě to až občas vyvádělo z míry. Takže jsem strašně ráda, že se to všechno zúročilo," vyjádřila později své pocity režisérka Jana Jančíková. Porota na rozborovém semináři po představení ocenila především zpracování a srozumitelnost složitého tématu, a o to víc, že se jednalo o českou premiéru této hry. "Po vyhlášení výsledků jsem volala autorovi hry Petru Strnadovi. Nevěřil," dodala s úsměvem spokojená režisérka.

Vedle samotné inscenace ocenila porota kostýmy Marcely Labíkové (čestné uznání), herecký výkon Mileny Hořejší v roli Marie (čestné uznání), celý soubor za ansámblové herectví (cena), režii Jany Jančíkové (cena) a scénu Jaroslava Jančíka (cena).

Porota letos hry posuzovala v lehce obměněné sestavě: prof. Jan Císař, Alexandr Gregar namísto nemocného prof. Františka Laurina, Mgr. Jaromír Vosecký, Nina Martínková místo pracovně vytížené Mgr. Reginy Szymikové, Michal Zahálka a Mirka Císařová. Vedle inscenace Srdeční záležitosti porota také ocenila další hry, které ovšem pouze doporučila na celostátní přehlídku. Jednalo se o hry Maryša Divadla Exil a Kočár do Vídně DS TRIARIUS Česká Třebová.

Obecně vzato lze tvrdit, že celá divadelní přehlídka proběhla bezproblémově, s jedinou výjimkou. Při neveřejném představení Kočár do Vídně způsobil herec Aleš Dvořák pažbou své zbraně otřes mozku herecké kolegyni. Před její oddaností divadlu je třeba smeknout, protože herečka i přes zranění nejenže dohrála své představení, ale po návštěvě v nemocnici odehrála dokonce i své druhé, večerní představení pro veřejnost.

Celý festival se odehrál v Divadle J. K. Tyla (vyjma hry Kočár do Vídně, která byla kvůli nutnosti instalovat točnu s hledištěm přesunuta do kina Luník), kde bylo k dispozici také bohaté občerstvení. A festival měl i přidanou hodnotu ve formě výstavy obrazů před pěti lety zesnulého Josefa Tejkla. Jeho výtvarné počiny jsme mohli obdivovat ve vestibulu divadla i na malém sále. Pětidenní akce byla opět obstojně navštěvována diváky z Červeného Kostelce i okolí, kteří dokázali, že je zde o divadlo – i když ochotnické – velmi slušný zájem.

Akce byla slavnostně zakončena v neděli 2. března odpoledne slavnostním vyhlášením výsledků. Při tomto zakončení absolvoval také svůj poslední proslov na tomto festivalu starosta města Petr Mědílek, který letos ve své funkci končí. "Chtěl bych se rozloučit s touto přehlídkou, ale hlavně s těmi, kteří sem každoročně jezdí, protože jim už neříkám dámy a pánové, ale říkám jim kamarádi," uvedl na rozloučenou. Za svou dlouholetou kulturní činnost a podporu festivalu se dočkal nejen bouřlivého potlesku ve stoje, ale také čestného členství ve Volném sdružení východočeských divadelníků.

Foto Tomáš Kábrt, www.cervenykostelec.cz

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře