Pondělí 15.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Divadlo Strakonického dudáka jsem plánoval režírovat 30 let

Strakonického dudáka jsem plánoval režírovat 30 let

Email Tisk PDF

honza-broz

Režisér a herec Divadelního souboru NA TAHU Honza Brož se letos rozhodl uskutečnit svůj dlouholetý sen – režírovat báchorku J. K. Tyla Strakonický dudák aneb Hody divých žen. Vybral si k tomu ideální příležitost: rok, kdy Červený Kostelec slaví 650. výročí první zmínky o městě. Hra se zpěvy, ve které se představí 36 herců, bude mít premiéru 1. prosince v Divadle J. K. Tyla a reprízu 9. prosince tamtéž.

Proč zrovna Strakonický dudák?
Jednak je výročí 650 let města a jednak jsem ho měl v plánu udělat už asi 30 let a pořád jsem to oddaloval. Je to skvělý projekt – de facto opereta – a je to velký projekt. Celkem se na něm podílí kolem 50 lidí, když počítám i maskéry, kostymérky, zvukaře, osvětlovače a techniku divadla. Z toho 36 lidí jsou herci. Tak hlavně aby přišli diváci a nehráli jsme přesilovku.

Mohl bys hru představit?
Je to báchorka o lásce, nenávisti a o všech podobných neřestech, ale i kladech českého člověka.

Je ti nějak Tylova tvorba blízká?
Tylovy hry mám rád. Jsou blízké člověku svou lidskostí. A divákovi podané hezkou divadelní tvorbou. To se mi na nich líbí. Jsou obtížné herecky, a to hlavně kvůli své starší podobě jazyka. Ale divákovi to zní krásně a je to srozumitelné už díky samotné melodičnosti hlasu. Jinak řečeno, je to pohlazení po duši.

Ve hře se bude také zpívat...
Bude se tam zpívat, a to dost. Pěvecky herce připravuje Olda Zelený a některé z nich ještě Irena Podlipná. Ale nebude se jen zpívat, v celé hře je také hodně scénické muziky pro chvíle, kdy se mění scéna. A ta se bude měnit hodně. Hudbu mi složil opět Olda Zelený. Už jsem ji slyšel a je to vážně nádhera. Zkrátka celá inscenace bude provázena krásnými melodiemi.

Jakou bude mít Strakonický dudák výpravu?
Kulisy budou spíš úsporné, náznakové, ale reálné, laděné do šedo-okrové barvy. A to kvůli tomu, aby vynikly kostýmy. Nábytek bude stylový, na pozadí se bude promítat ručně malovaná projekce.

Co tě vedlo k výběru představitelů hlavních rolí?
Tak zaprvé jsem nad jejich obsazením vůbec neváhal. Už když jsem si pročítal scénář, přesně jsem věděl, kdo bude hrát koho. Důležité pro „výběr" bylo i to, aby uměli herci zpívat. A s tím nemám problém – Pavel Labík, Vocilka, ten je skvělý zpěvák, taky toho má nejvíc. Dále Péťa Máslo, Šavlička, ten je pomalu pěvecký poloprofesionál, Marcela Nejmanová, ta hraje Dorotku, a Vašek Korečku Kalafunu – oba také zpívají. A změnila se mi hlavní role. Švandu dudáka měl hrát Lukáš Králík, ale kvůli pracovní vytíženosti se role vzdal a hrát ho bude Cyril Šourek.

Máme měsíc a půl před premiérou...
No, nemůžu spát, abych řekl pravdu. Měsíc před premiérou je vždycky takové období, kdy si režisér říká – to nemůžu stihnout! Je to moje jedenáctá režie a pokaždé mám stres, že to nestihnu. Tady je to navíc umocněné, že zde má důležitou roli technika. Ale nejvíc práce se vždycky udělá 14 dní před koncem, tak uvidíme.

(Pozn. redakce - otázky kladl Tomáš Kábrt, převzato z Červenokosteleckého zpravodaje 11 / 2012.)

Foto archiv DS NA TAHU Červený Kostelec 

Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře