Sobota 15.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Divadlo Šestnáctý divadelní festival nabídne milovníkům Thálie třináct představení

Šestnáctý divadelní festival nabídne milovníkům Thálie třináct představení

Email Tisk PDF
seznam článků
Šestnáctý divadelní festival nabídne milovníkům Thálie třináct představení
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Všechny strany

dudak1

Příznivci divadelního kumštu se od středy 13. března už po šestnácté sejdou v Divadle J. K. Tyla v Červeném Kostelci na Východočeské přehlídce amatérského činoherního divadla. Pořadatelé ze Střediska amatérské kultury Impuls Hradec Králové, Městského kulturního střediska Červený Kostelec a Volného sdružení východočeských divadelníků připravili bohaté divadelní menu. Diváci totiž až do neděle zhlédnou třináct představení rozmanitých žánrů, mezi nimiž převažují komedie.

Festival ve středu v 19:30 hodin zahájí domácí soubor Na Tahu klasikou – Strakonickým dudákem v režii Jana Brože. Tato národní lidová báchorka z pera J. K. Tyla zahrnuje lásku, nenávist i klady českého člověka. Ve čtvrtek jsou na programu tři představení. Už v 11 hodin zahraje soubor Triarius z České Třebové kontroverzní hru o lásce Blackbird v režii Josefa Jana Kopeckého. V 16 hodin bude jeviště patřit Divadlu Jesličky Josefa Tejkla. V jeho podání publikum uvidí Paní Marjánku, matku pluku aneb Ženské srdce, což je Obrozenecký skoromuzikál o tom, že některé věčné hodnoty by opravdu měly zůstat věčné. Čtvrteční blok uzavře v 19:30 hodin Divadlo Exil Pardubice crazy komedií Brýle Eltona Johna o tom, jak těžké je dostat druhou šanci. Režie se chopila Zuzana Nováková.

Třetí den přehlídky zahájí v 10 hodin Divadelní soubor Symposion Třebechovice pod Orebem. Komedie v režii Pavla Faltejska je o tom, jak se moderní americká rodinka, která nevěří na duchy, vypořádá se Strašidlem C. Druhým pátečním představením je v 15 hodin Pygmalion, moderní zpracování starořecké báje o sochaři, který vytvořil krásnou sochu, do které se sám zamiloval. S herci hru nastudoval režisér Miroslav Houštěk. V 19:30 hodin se představí Jednota divadelních ochotníků Úpice s Klicperovou inscenací Každý něco pro vlast. "Když jsem před lety připravoval pořad 650. výročí první písemné zmínky o Úpici, narazil jsem v místní kronice na pasáž z počátku devatenáctého století, která pojednávala o události, na kterou občané města nemusí být zrovna hrdi. Stalo se totiž, že tehdejší starosta města Nyklíček ještě s dalšími radními rozprodávali městský majetek. Stržené peníze však neodváděli do městské pokladny, ale dělili se o ně mezi sebou," nastínil důvody nastudování hry režisér Pavel Švorčík.

Předposlední den festivalu zahájí v sobotu v 10 hodin Adivadlo Havlíčkův Brod se známou Drdovou pohádkou Dalskabáty, hříšná ves, kterou režírovala Lída Honzová. Ve 14 hodin je na programu hra Kočka na kolejích. Opět se představí soubor Triarius z České Třebové, opět v režii Josefa Jana Kopeckého. Kuchařka a generál aneb Druhá míza je název hry souboru NUDA - Nahodilé Uskupení Divadelních Amatérů, Rtyně v Podkrkonoší, která začne v 16:30 hodin. "Je to tak trochu komedie o ženě, která věděla, co chce, a o muži, kterému ujel vlak," uvedl režisér Vlastimil Klepáček. Sobotu v 19:30 hodin uzavře představení Až se zima zeptá, nebudu se bát aneb Tři na lavičce v provedení seniorů Divadelního souboru Kolár Police nad Metují. "Touha po dobrodružství je v každém z nás, bez ohledu na věk. Bručoun Silvestr a rezignovaný Luigi se chystají jako za klukovských let na dlouhou cestu, hlavně daleko od domova. A pak se jednoho dne na scéně objeví slečna Ambra," přiblížila úvod hry režisérka Ivana Richterová. 

Divadelní přehlídka vyvrcholí v neděli dvěma komediemi. V 10 hodin zahraje soubor J. N. Štěpánka Chrudim hru Taková milá slečna (Slečna Flintová) v režii Karla Břízy. Komedie pojednává o tom,  co vše může potkat spořádaného doktora botaniky, když svěří své účty svojí ex manželce. Tečku za festivalem udělá soubor Jirásek z Nového Bydžova. Režisér Saša Gregar s herci připravil legendární komedii zakladatele Činoherního klubu Jaroslava Vostrého Tři v tom. Hra se sice věnuje tak vážným věcem, jako je svatba, láska, těhotenství, rodičovská zodpovědnost, ale svébytným a absolutně nevážným způsobem.

Stejně jako v minulých letech je divadelní přehlídka soutěžní a postupová na dvě přehlídky celostátní -  Divadelní Piknik Volyně a Popelka Rakovník. Ke každé soutěžní inscenaci se uskuteční rozborové a hodnotící semináře vedené členy odborné poroty ve složení Jan Císař, František Laurin, Regina Szymiková, Jaromír Vosecký a Michal Zahálka. Na členech poroty bude také rozhodnutí o doporučení inscenací k účasti na celostátních přehlídkách.

Na snímcích je hra červenokosteleckého divadelního souboru Na Tahu -  Strakonický dudák v režii Jana Brože

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře