Pátek 12.červenec 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Divadlo První část oslav 150 let divadelního spolku a 90 let divadla je za námi

První část oslav 150 let divadelního spolku a 90 let divadla je za námi

Email Tisk PDF
seznam článků
První část oslav 150 let divadelního spolku a 90 let divadla je za námi
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Strana 10
Strana 11
Strana 12
Strana 13
Všechny strany

img-2688Letošní rok je z pohledu červnokostelecké kultury památný, a to z důvodu 90. výročí Divadla J. K. Tyla a výročí 150 let od založení divadelního spolku ve městě. První část oslav proběhla v sobotu 13. června v přírodním areálu ve Smetanových sadech a v červenokosteleckém divadle, kam se po ukončení prohlídek musel přesunout program kvůli nepřízni počasí.

Program připravený ochotníky z divadelního spolku NA TAHU ve spolupráci s městským kulturním střediskem nabízel v sobotu 13. června mnohé už od 10 hodin. Slunečné a velmi horké počasí doprovodilo dopolední dětský den ve Smetanových sadech, čehož využilo velké množstí lidí i lidiček. Pro ty první jmenované bylo připraveno občerstvení od lhoteckých dobrovolných hasičů, pro ty druhé pak přes deset pohádkových zastavení, při nichž si děti vyzkoušely, zda je či není jednoduché jezdit na koni (zvlášť když kvůli svému dřevěnému složení příliš nespolupracuje), mluvit, nebo dokonce zpívat přede všemi na mikrofon, nasbírat ty správné květiny pro vybíravou vílu, přejít laťku s vajíčkem, které se ne a ne na lžíci uklidnit, apod. To vše děti absolvovaly v nejrůznějších maskách, které si mohly nechat na obličej namalovat.

Některé děti poté, co se rozloučily s pohádkovými postavami a obdržely drobné ceny, navštívily také Divadlo J. K. Tyla, v němž na zájemce čekali další ochotníci, kteří je provedli svou "kapličkou". Prohlídky využila necelá stovka lidí. "S účastní jsme vzhledem k velkému množství dalších akcí, konaných tento víkend v jiných částech města i regionu, spokojeni. Navíc přišlo více lidí než před 10 lety, kdy jsme podobnou akci také pořádali," vyjádřil svou spokojenost Pavel Labík.

A právě Pavel Labík celou prohlídku zahajoval, když ve foyer příchozím vyložil v krátkosti historii divadla a divadelního spolku – i za pomoci vystavených panelů. Odtud si několikačlenné skupiny přebíraly kostýmované herečky, které návštěvníky dovedly na pódium. Zde na ně čekal Karel IV. vydávající se za herce Jana Brože, který všechny příchozí seznámil s tím, jak funguje divadelní jeviště. I zde zněly úryvky z historie, a to díky kronikářovi spolku Ladislavu Jančíkovi. Následovala zastávka v bohatě vybavené kostymérně, krátká návštěva Ludvíkova sálu a techničtí nadšenci si jistě rádi poté prohlédli osvětlovací kabinu a kabinu zvukařů – jak jinak než s odborným výkladem na slovo vzatých osob, členů techniky divadla. Komentovaná prohlídka trvala zhruba ¾ hodiny. Divadlo bylo možné navštívit od 10 do 16 hodin.

Po obědě se na jevišti v přírodním arálu odehrály dvě hry. Tedy skoro... Ale nepředbíhejme. První hrou byla polská verze pohádky o Popelce Kopciuszek (Střevíček), kterou sehrály děti z partnerského města Ząbkowice Śląskie. Následovala hra mladých herců a hereček II. stupně ZŠ V. Hejny Jak to bylo s Růženkou. Ale to už se nebe začínalo mračit a informace z meteorologických radarů a zprávy z okolních měst mluvily o pořádné větrné smršti, dešti a krupobití. A tak ve chvíli, kdy sílící vítr začal ohrožovat mladé umělce, bylo představení urychleno, proběhla téměř doslova blesková děkovačka a už se sklízelo pódium včetně zvukařské techniky. Naštěstí se hrozivé zvěsti nepotvrdily a do Červeného Kostelce už dorazil jen déšť – a navíc až ve chvíli, kdy bylo vše uklizeno. Zde je ještě nutné vyzdvihnout odvahu vystupujících, kteří neohroženě odříkávali repliky i přes posunující se až padající kulisy a evidentní nejistotu vyprazdňujícího se hlediště.

Další program tak probíhal v malém sále divadla. Nejspíš špatnému počasí lze přičíst mizivou diváckou účast na koncertu městské dechové hudby, která musela zkousnout neoblíbenou "přesilovku". "Na druhou stranu musím říct, že koncert měl velmi specifickou, až rodinnou atmosféru a my divadelníci si ho velmi užili," zhodnotil příjemnou devadesátiminutovku věnovanou oslavencům Pavel Labík.

Poslední částí programu byl koncert kapely Heebie Jeebies, který v malém sále divadla pobavil několik desítek lidí všech věkových kategorií. A tak se tančilo, občerstvovalo a slavilo až do konce slavnostního dne...

"Až na večerní počasí si myslím, že máme za sebou velmi povedenou akci. Za městské kulturní středisko chci poděkovat firmám Albi a Primátor za ceny na dětský den, ale hlavně všem ochotníkům z divadelního spolku NA TAHU za výraznou pomoc a organizaci celé akce," neopomněl poděkovat ředitel střediska Tomáš Šimek.

Foto Tomáš Kábrt, www.cervenykostelec.cz

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře