Úterý 27.únor 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Divadlo Pětidenní divadelní festival skončil. Na celostátní přehlídku byli nominováni umělci z České Třebové

Pětidenní divadelní festival skončil. Na celostátní přehlídku byli nominováni umělci z České Třebové

Email Tisk PDF
seznam článků
Pětidenní divadelní festival skončil. Na celostátní přehlídku byli nominováni umělci z České Třebové
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Všechny strany

her1Pětidenní divadelní slavnost v Červeném Kostelci, oblíbená jak mezi diváky, tak mezi herci, v neděli 8. března skončila. Nejvíc radosti přinesla hercům ze souboru TRIARIUS Česká Třebová, kteří s hrou Ten druhý postoupili na celostátní přehlídku do Volyně. Doporučení na přehlídku dostaly hry Hoří, má panenko a Konec dětí. Během pěti dnů jsme viděli 14 her, které navštívily stovky lidí.

Z organizačního hlediska vyčerpávající pětidenní festival s dlouhým názvem Východočeská přehlídka amatérského činoherního a hudebního divadla Červený Kostelec letos nabídl velký počet her: 14, což je o dvě více než v roce 2014 a 2012 a o jednu více než v roce 2013. Své zastoupení měly v programu různé žánry od komedie přes psychodrama až po detektivku a hudební divadlo. Dle závěrečného ohlédnutí za celou přehlídkou předsedy lektorského sboru prof. Jana Císaře to není náhoda: "Znovu tato přehlídka potvrdila, že jestliže existuje nějaký základní rys amatérského divadla, tak je to jeho bohaté rozvrstvení. Měli jsme tu řadu stylů, řadu poetik a nemůžeme říct, že amatérské divadlo má nějaký hlavní proud či směr. Já si myslím, že v tomto ohledu si není třeba na současnou situaci stěžovat. Všem, kteří amatérské divadlo děláte, přeji, abyste nadále rozvíjeli svou činnost a nadále šli cestou bohaté diferenciace."

V hledišti hlavního sálu, ale i na rozborových seminářích na malém sále a samozřejmě také u baru se v průběhu pěti dnů vystřídaly stovky lidí. "Celá přehlídka dopadla úplně skvěle, jak z organizačního hlediska, tak z hlediska návštěvnosti. Konkrétní čísla o návštěvách budu mít ale až později," uvedla stávající dočasná ředitelka městského kulturního střediska Marcela Jirásková. O tom, že čísla návštěvnosti opět nebudou nízká, se zmínil ve své děkovačce také předseda Volného sdružení východočeských divadelníků Saša Gregar. "Chtěl bych poděkovat červenokosteleckému publiku, protože tolik lidí, co chodí na tuto přehlídku, nechodí na žádnou jinou!"

Vedle stovek diváků sledují každou hru také odborníci. Vyjma již zmiňovaného prof. Jana Císaře se k jednotlivým složkám ztvárnění divadelních her – ať už režijní, jevištní, výrazové nebo další – vyjadřovali také další odborníci: prof. František Laurin, Mgr. Regina Szymiková, Mgr. Jaromír Vosecký a Bc. Michal Zahálka. K nim se nově přidal také doc. MgA. Jakub Korčák. Jejich připomínky jako každý rok nejenže zhodnotily dané dílo, ale také poskytly ochotníkům i divákům inspiraci, jak by bylo vhodné pracovat dál a možná i lépe.

Lektorský sbor letos ocenil nominací na celostátní přehlídku do Volyně (která se ovšem může později změnit na doporučení, jak bylo zmíněno jednou z organizátorek Naďou Gregarovou) hru českotřebovského souboru TRIARIUS Ten druhý. O kvalitě hry svědčí, že všichni herci vč. režiséra a autora hudby posbírali také individuální ceny a čestná uznání. Doporučení na celostátní přehlídku (což znamená, že účast souborů na přehlídce bude ještě diskutována) získalo Divadlo A. Jiráska – Jednota divadelních ochotníků Úpice za hru Konec dětí a také Divadelní klub Vrchlabí za inscenaci Hoří, má panenko.

Červenokostelečtí se předvedli lektorskému sboru s hrami Nebe na zemi a Noc na Karštejně. Čestná uznání za herecký výkon si z těchto her odnesli Milena Langrová (Nebe na zemi, role Horacia), Naďa Eflerová (Nebe na zemi, role Scipia), Petr Máslo (Noc na Karlštejně, role Petra, krále Cyperského), Markéta Bohůnková (Noc na Karlštejně, role Alenky) a režisérka Marcela Kollertová za režii a návrh scény (Noc na Karlštejně). U Noci na Karlštejně byla předána také jedna cena, a to Janu Brožovi za herecký výkon v roli Karla IV.

V průběhu této poměrně velké akce jsme si mohli také prohlédnout panely s fotografiemi a dokumenty týkajícími se letoších dvou výročí: 90. výročí výstavby Divadla J. K. Tyla a 150. výročí založení divadelního spolku v Červeném Kostelci.

Letošní divadelní přehlídka se uskutečnila tradičně díky spolupráci Městského kulturního střediska Červený Kostelec, centra podpory uměleckých aktivit IMPULS Hradec Králové, Volného sdružení východočeských divadelníků, DS NA TAHU a s finanční podporou Královéhradeckého kraje a Ministerstva kultury ČR.

Co dodat na závěr? Snad jen poděkování prof. Jana Císaře, kterým zakončil svůj závěrečný proslov a které mluví za vše: "Dovolte mi ještě poděkovat všem Červenokosteleckým. Je zde vždy příjemno."

Foto Ivo Mičkal, www.cervenykostelec.cz

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře