Pondělí 15.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Divadlo Nové Město nad Metují se začíná halit do svátečního šatu před nadcházejícím Adventem

Nové Město nad Metují se začíná halit do svátečního šatu před nadcházejícím Adventem

Email Tisk PDF
seznam článků
Nové Město nad Metují se začíná halit do svátečního šatu před nadcházejícím Adventem
Strana 2
Strana 3
Všechny strany

lek1Výzdoba historického centra města, vztyčování vánočního stromu, stavba betlému od výtvarníka Jiřího Škopka a několik vánočních výstav a koncertů. To je Advent v Novém Městě nad Metují.

Začátek Adventu je ve městě spojen s rozsvěcením vánočního stromu na Husově náměstí, které můžete navštívit na první adventní neděli 30. listopadu. V rámci programu vystoupí žáci ZUŠ Bedřicha Smetany s komponovaným programem O Škopkově betlému a jeho vzniku.

Betlém je s městem spojen v několika pojetích. Básník Jan Neruda ve svých vzpomínkách na město vyřkl: "Vypíná se na skále pitoreskně jako směle myšlená městečka vánočních jeslí". Možná právě od té doby je nazýváno "Českým betlémem".
Betlém nabízí svým návštěvníkům i novoměstské muzeum, a to ve formě výstavy historických betlémů zapůjčených ze soukromých i muzejních sbírek. Návštěvníci mohou vidět náchodský i novoměstský betlém nebo zcela unikátní měšťanský betlém od umělecké řezbářky Jarmily Haldové.

"Jeho kulisu tvoří tři strany novoměstského náměstí včetně zámku rodiny Bartoň-Dobenín a děkanského kostela, samozřejmě nechybí jesličky se Svatou rodinou a více než 120 postaviček, umně vyřezaných z lipového dřeva. I letos nám přibylo několik nových, a můžete v nich poznat některé své sousedy, přátele nebo známé. A pokud by měl kdokoliv zájem, tak naše muzeum zprostředkuje setkání s paní Haldovou, která vám s chutí vyřeže někoho z vašich blízkých," řekl Jiří Hladík, ředitel místního muzea.

Výše zmiňovaný Škopkův betlém před děkanským kostelem je v tomto prostoru umísťován již od roku 1998 a rovněž je v něm umístěno několik reálných postav z Nového Města nad Metují, ale i vzdálenějšího okolí. Tak například Svatou rodinu tvoří rodina autora. Svatý Josef je sám Jiří Škopek, Panna Maria je jeho manželka Zdeňka a Jezulátko dcera Markéta. I některé postavy darovníků jsou známí lidé, vesměs ti, kteří se nějakým způsobem při vzniku betléma zapojili – vousatý muž v hnědé beranici a světlém zimníku s deskami v podpaždí je Josef Grym, zámečník s kleštěmi a kladivem je Pavel Paďour, myslivec v zeleném kabátě a brašnou je městský lesní pán Jan Štícha, brýlatý muž s plnovousem nesoucí krabici s motýly je bývalý ředitel muzea Jaroslav Resl, muž s houpacím koníkem je truhlář Vladimír Falta ze Slavětína, muž s kaprem v síťovce je Jiří Horák, muzikanti jsou skutečné osoby z okolí Nové Paky, přičemž klarinetistou je bývalý ředitel českoskalického muzea Ludvík Mühlstein.

Koncerty jsou připraveny v děkanském kostele na Husově náměstí a to: 4. prosince od 19 hodin - Adventní koncert, kde vystoupí Naďa Urbánková a Luboš Javůrek, 13. prosince od 17 hodin - 17. ročník AVE MARIA - VÁNOCE 2014: Helena Janiczková – soprán a Václav Urban - přední představitel české varhanní školy nebo koncert novoměstského smíšeného sboru Kácov v sokolovně 14. prosince od 18 hodin.

obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře