Pondělí 15.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Divadlo Jiráskův Hronov nabídne to nejlepší z amatérského divadla

Jiráskův Hronov nabídne to nejlepší z amatérského divadla

Email Tisk PDF
seznam článků
Jiráskův Hronov nabídne to nejlepší z amatérského divadla
Strana 2
Všechny strany

hronov

Letošní 82. ročník Jiráskova Hronova – festivalu amatérského divadla divákům v hlavním programu nabídne 20 inscenací, které se budou hrát v 57 představeních. Na hronovských jevištích budou k vidění inscenace činoherního, experimentujícího, studentského a loutkového divadla, chybět nebude ani divadlo poezie či divadlo hudební. Jiráskův Hronov se koná ve dnech od 4. do 11. srpna.

"Hlavní program se skládá z nejúspěšnějších inscenací vzešlých z celostátních přehlídek, jejichž většině předcházely přehlídky krajské. Tuto část programu pak obohacuje tzv. doplňkový program, v rámci kterého budou diváci moci navštívit dalších šest inscenací, koncerty či výstavy," řekla programová ředitelka festivalu Simona Bezoušková. 

Součástí doprovodného programu jsou i dva hosté Jiráskova Hronova – inscenace textu Lucie Trmíkové Lamento / Z tance v prach a opět do tance v režii Jana Nebeského a s hudbou Miloše Štědroně. Druhým hostem je pak Divadlo KUFR s inscenací Židovka aneb Žonglování nad životem.

Kromě tuzemských souborů se představí i tři zahraniční. Z Německa přijede divadelní soubor Gut & Edel Lörrach s inscenací Die Baronin und die Sau (Baronka a služka). Současnou slovenskou tvorbu představí Divadlo „A" a Divadlo SHANTI, o. z. Prievidza, to zahraje inscenaci Chlpatý sluha pána farára. Program letošního Jiráskova Hronova obohatí také mezinárodní německo-polsko-český projekt Kinder der Zeit / Pamięć / Ozvĕny minulosti zabývající se tématem odsunu sudetských Němců.

Jiráskův Hronov je také vzdělávací institucí. Letos se uskuteční 15 tematických seminářů a dílen, do kterých se přihlásilo přes 280 seminaristů. Denně bude probíhat tzv. Problémový club – veřejné diskusní fórum, jenž reflektuje hronovské inscenace a zaobírá se různými aspekty současné tvorby. Další příležitostí k diskusi o inscenacích je večerní Diskusní klub s atraktivními hosty.

"Lektory vzdělávací části jsou přední divadelní odborníci, praktici i teoretikové. Seminář zaměřený nazvaný Od dokumentu k divadlu vede režisér Jiří Adámek s hudebníkem Janem Matáskem, seminář režie Milan Schejbal, dramaturgicko - režijní Petr Michálek. Nejrychleji zaplněnými dílnami byly seminář Herecká tvorba Hany Frankové a seminář zaměřený na jevištní řeč Evy Spoustové. V Problémovém clubu se představí Alena Zemančíková, Martina Schlegelová, Aleš Bergman, Martin Pšenička a Jan Šotkovský," vyjmenovává aktivity festivalu Simona Bezoušková. 

Jiráskův Hronov je nejstarší divadelní přehlídkou v Evropě a pravděpodobně i na světě. Byl založen roku 1931 v Hronově, rodišti spisovatele Aloise Jiráska a do roku 1951 se na festivalu vždy uváděla alespoň jedna jeho hra. Festivaly se konaly i za 2. světové války, přestože nebyly německými okupačními úřady povoleny. Od roku 1991 program Jiráskova Hronova pravidelně obohacují špičková zahraniční neprofesionální divadla.

Jiráskův Hronov z prověření a za finančního přispění Ministerstva kultury pořádá Národní informační středisko pro kulturu, jeho útvar ARTAMA (NIPOS-ARTAMA) ve spolupráci s Městem Hronov a Kulturním a informačním střediskem Hronov.

Foto Wikimedia Commons Radek Bartoš

obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře