Úterý 27.únor 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Divadlo Divadlo ve východních Čechách žije. Na celostátní přehlídku se podívá Vojnarka hronovského divadla

Divadlo ve východních Čechách žije. Na celostátní přehlídku se podívá Vojnarka hronovského divadla

Email Tisk PDF
seznam článků
Divadlo ve východních Čechách žije. Na celostátní přehlídku se podívá Vojnarka hronovského divadla
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Strana 10
Všechny strany

dsc069319. ročník Krajské postupové přehlídky amatérského činoherního a hudebního divadla Červený Kostelec je u konce. Publiku nabídl celkem 11 divadelních her, které usilovaly o postup na celostátní přehlídku do Volyně, a jedno nesoutěžní představení. Z postupu se mohou radovat v Hronově, kde připravili dle hodnocení poroty nejlepší inscenaci přehlídky – Vojnarku Aloise Jiráska.

Krajská postupová přehlídka amatérského činoherního a hudebního divadla Červený Kostelec, to je každoročně několik dnů nabitých tím nejlepším amatérským divadlem, co východní Čechy nabízejí. Počin skvělý pro diváky, kteří si mohou vybrat z řady žánrů (což ostatně zdůraznil ve svém hodnocení také prof. Jan Císař), ale i pro divadelníky, kteří se mohou setkat se svými kolegy z jiných měst a porovnat úroveň a provedení jejich inscenací. Červenému Kostelci navíc přináší tato akce kulturní prestiž.

A prestiž dodala červenokostelecká přehlídka letos také Divadelnímu souboru Jiráskova divadla Hronov, jehož nastudování Vojnarky nominovala odborná porota jako jedinou z 11 her na celostátní přehlídku do Volyně. Porota do Volyně také doporučila další dvě hry, a to Alleluja, svatá Nituš! Divadelního spolku Jirásek Nový Bydžov a Bůh masakru Divadla Jesličky Josefa Tejkla Hradec Králové. Letošní složení poroty: prof. Jan Císař, prof. František Laurin, doc. MgA. Jakub Korčák, Mgr. Regina Szymiková, Mgr. Jaromír Vosecký, Bc. Michal Zahálka.

"Hlavními znaky současného amatérského divadla je jeho velká diferenciace a divácká stratifikace. Divák si může vybírat z řady stylů to, co je mu blízké. (...) Letošní divadelní přehlídka byla toho dokladem. A právě touto diferenciací a stratifikací východočeské divadlo prokázalo jeho životnost, potvrdilo, že se mu daří, a doufám pevně, že v tom bude pokračovat i v budoucnu," zhodnotil letošní přehlídku i východočeské amatérské divadlo obecně prof. Jan Císař.

O tom, že východočeské divadlo žije – i v povědomí diváků – svědčí návštěvnost. Červenokostelecká divadelní přehlídka se pyšní dlouhodobě nadstandardní, ne-li přímo unikátní návštěvností a letošní festival to opět potvrdil. "Chci poděkovat všem, co tuto přehlídku připravili, ale také divákům. Neboť vím, že naše přehlídka patří co do návštěvnosti mezi nejúspěšnější přehlídky amatérského divadla vůbec," zmínil tento fakt ve své řeči předseda DS NA TAHU Pavel Labík. Divákům je na přehlídce nejspíš příjemně a zajisté k tomu dopomáhá i skvělé občerstvení, které po celou dobu akce obětavě zajišťuje DS NA TAHU v malém sále divadla.

"19. ročník divadelní přehlídky se opět – jak z pořadatelského pohledu, tak z diváckého – vydařil. Návštěvnost zatím neřeknu, ale můžu říct, že se potvrdilo, že naše přehlídka patří k nejnavštěvovanějším v republice. Po celou dobu vládla v divadle a okolí přátelská atmosféra, a co jsem slyšel – protože jsem kvůli povinnostem nestihl všechny hry –, byla i úroveň her vysoká," zhodnotil festival ředitel pořádajícího městského kulturního střediska Tomáš Šimek. Dalšími pořadateli akce byli tradičně Impuls Hradec Králové a Volné sdružení východočeských divadelníků za finanční podpory Královéhradeckého kraje a Ministerstva kultury ČR.

"Jsem moc rád, že se tato přehlídka v Červeném Kostelci koná, a do budoucna budeme chtít, abychom tuto přehlídku u nás udrželi. Děkuji za vše," uzavřel festival starosta města Ing. Rostislav Petrák.

19. ročník Krajské postupové přehlídky amatérského činoherního a hudebního divadla Červený Kostelec je u konce, ať žije ten další, jubilejní!

Foto: Ivo Mičkal, zdroj www.cervenykostelec.cz

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře