Sobota 20.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Divadlo Červenokostelecké ochotnice sehrály světovou premiéru Srdečních záležitostí

Červenokostelecké ochotnice sehrály světovou premiéru Srdečních záležitostí

Email Tisk PDF
seznam článků
Červenokostelecké ochotnice sehrály světovou premiéru Srdečních záležitostí
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Všechny strany

srd1V sobotu bylo Divadlo J. K. Tyla v Červeném Kostelci svědkem premiéry, kterou lze s nadsázkou označit jako světová. Na jevišti se totiž vůbec poprvé objevila hra divadelního a filmového režiséra a scénáristy Petra Strnada Srdeční záležitosti. Představení, v němž se v prostředí mužského srdce setkáváme s životy čtrnácti žen čtyř generací, sledovalo téměř plné hlediště divadla, a dokonce i sám autor.

Hra Petra Strnada z roku 2006 vypráví o čtrnácti ženách, které prošly jedním mužským životem. Všechny ženy – od dcer přes první lásku, manželky, milenky až po tchyni a babičku – spolu žijí v místě, odkud téměř není úniku: v jeho velkém, možná až příliš velkém srdci. V průběhu hry se setkáváme prostřednictvím vzájemných velmi otevřených dialogů nejen s jejich vztahem k Markovi (jak se muž v centru zájmu jmenuje), ale především s jejich osudy a jejich srdci. A že je co poslouchat...

"Hru jsem si vybrala, protože si myslím, že má dnešnímu člověku co říct. Je plná témat, které v současné době řeší řada lidí – což vím i ze své praxe adiktoložky – a nemá smysl dělat, že nic takového neexistuje," osvětlila důvod svého výběru režisérka Jana Jančíková.

V inscenaci vystupuje několik generací červenokosteleckých hereček – od Renaty Středové a Jany Poláškové v roli Markových dcer přes Helenu Binterovou a Milenu Langrovou v roli Markových manželek až např. po Milenu Hořejší v roli Markovy babičky. V Markově srdci se ale setkáváme také s jeho matkou (Miluše Hilmanová), tchyní (Sylva Pavlíková), sestrami (Martina Mrkosová a Pavlína Škodová), první láskou (Markéta Bohunková), oblíbenou zpěvačkou (Olga Maršíková), kolegyní (Marcela Chaloupková), kamarádkou (Naďa Eflerová) nebo milenkou (Zuzana Nermuťová).

"S premiérou jsem velice spokojená. Byla jsem hodně napnutá, jaká bude reakce autora, který se představení také zúčastnil. Musím říct, že mě potěšila: naše hra ho prý mile překvapila a děkoval, děkoval, děkoval," přiblížila své pocity z premiéry režisérka hry.

Herečky se dočkaly vřelého poděkování, několika vytleskání a potlesk sklidil i Petr Strnad, autor hry, který se na představení přijel podívat. Jednalo se totiž o absolutní premiéru – tuto hru ještě nikdo na jevišti neuvedl. Repríza hry je naplánovaná na neděli 8. prosince od 17 hodin.

Foto Tomáš Kábrt, www.cervenykostelec.cz

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře