Pondělí 24.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Divadlo 16. divadelní přehlídka v Červeném Kostelci skončila. Doporučení získaly Brýle Eltona Johna, Pygmalion, Kočka na kolejích a Tři v tom

16. divadelní přehlídka v Červeném Kostelci skončila. Doporučení získaly Brýle Eltona Johna, Pygmalion, Kočka na kolejích a Tři v tom

Email Tisk PDF
seznam článků
16. divadelní přehlídka v Červeném Kostelci skončila. Doporučení získaly Brýle Eltona Johna, Pygmalion, Kočka na kolejích a Tři v tom
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Všechny strany

br1

Pět dnů, třináct divadelních her, cenné rady odborníků, spousta zážitků, vysoká divadelní úroveň a čtyři doporučení k postupu. Taková byla letošní Východočeská přehlídka amatérského činoherního a hudebního divadla Červený Kostelec. S nejlepším pocitem mohou na letošní festival vzpomínat členové souborů z Pardubic, Hronova, České Třebové a Nového Bydžova, kteří oslovili porotu hrami (postupně) Brýle Eltona Johna, Pygmalion, Kočka na kolejích a Tři v tom a vysloužili si doporučení na celostátní přehlídku Divadelní piknik Volyně.

16. východočeská postupová přehlídka amatérského divadla Červený Kostelec je u konce. V průběhu pěti dnů bylo k vidění třináct divadelních her, převážně komedií a humorných představení, které navštívily stovky lidí. Na Kuchařku a generála Vlastimila Klepáčka bylo dokonce vyprodáno. "To je poprvé, kdy musím o divadelním festivalu sedět na přístavku. A jsem za to šťastná," řekla před sobotním představením tajemnice poroty Mirka Císařová. Po každé z her následoval rozborový seminář, kterého se neúčastnila pouze porota a herecký ánsábl, ale také veřejnost. Všichni účastníci festivalu se mohli na malém sále, kde se rozbory konaly, občerstvit, a to díky obětavé práci domácích ochotníků na baru. Na jevišti domácí divadelníci vystoupili s hrou Strakonický dudák, která celý festival zahajovala, dále však nepostoupila.

Úroveň představení letošního festivalu byla vysoká. "Myslím, že to byla velmi dobrá přehlídka. Jak objektivně – to bych mohl dlouze rozvíjet –, tak subjektivně. Jezdím na tyto přehlídky hledat inspiraci a důkazy o hlubinných tendencích dnešního divadla. A našel jsem zde velmi zajímavá představení od klasické inscenace hronovského Pygmalionu, přes tři nastudování her českých klasiků, až po pokusy o moderní činohru v podobě Brýlí Eltona Johna, Kočky na kolejích a Tří v tom. Svědčí to o tom, že současný trend nemá jednotný či hlavní proud," uvedl předseda poroty prof. Jan Císař před vyhlášením výsledků.

Proto měla porota ve složení prof. Jan Císař, prof. František Laurin, Mgr. Regina Szymiková, Mgr. Jaromír Vosecký a Michal Zahálka velmi komplikovaný úkol vybrat ty, kteří budou bojovat o Jiráskův Hronov na celostátních přehlídkách Divadelní piknik Volyně a Popelka Rakovník. Nakonec se rozhodla doporučit na Divadlení piknik Volyně tyto hry: Divadlo EXIL Pardubice: Brýle Eltona Johna, Soubor Jiráskova divadla Hronov: Pygmalion, TRIARIUS Česká Třebová: Kočka na kolejích, Divadelní soubor JIRÁSEK Nový Bydžov: Tři v tom.

Současná porota letos nemůže na celostátní přehlídku nominovat přímo, ale pouze doporučit hry a o jejich postupu rozhodne programová rada přehlídky.

Z domácích ochotníků byli oceněni čestným uznáním Milena Langrová a Jiří Kubina za role ve Strakonickém dudákovi a cenami Naďa Eflerová za roli ve hře Kuchařka a generál a Vlastimil Klepáček za osobitý rozvoj tradice lidového komediálního divadla (pozn. hru Kuchařka a generál uvedl za soubor NUDA Rtyně).

Z pořadatelského hlediska byl festival úspěšný. "Strašně se nám to líbilio a myslíme si, že letos tady byla ještě lepší atmosféra než vloni," uvedla ředitelka městského kulturního střediska Iva Ceprová. Dalšími pořadateli bylo Středisko amatérské kultury IMPULS Hradec Králové, Volné sdružení východočeských divadelníků. Festival finančně podpořil také Královéhradecký kraj a Ministerstvo kultury ČR. Podpory se akce samořejmě dočkala také od města Červený Kostelec.

Foto: Tomáš Kábrt, zdroj www.cervenykostelec.cz

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře