Čtvrtek 13.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy ČR a Náchodsko Zlatým kolovratem ocenil kraj výrobu forem pro modrotisk i perník

Zlatým kolovratem ocenil kraj výrobu forem pro modrotisk i perník

Email Tisk PDF
seznam článků
Zlatým kolovratem ocenil kraj výrobu forem pro modrotisk i perník
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Všechny strany

DSC 514Další z tvůrců, kteří se svou prací zasluhují o udržování starých tradic, byli dnes odpoledne oceněni Zlatým kolovratem. Krajskou cenu za významný přínos v oblasti tradiční lidové kultury převzali z rukou hejtmana dva výrobci a restaurátoři modrotiskových forem ze Dvora Králové nad Labem a také tvůrce vytlačovaného perníku a vyřezávaných perníkových forem z Hořic.

"Velice si vážím lidí, kteří se navzdory dnešní uspěchané a přetechnizované době věnují starým řemeslům a vykonávají tuto činnost s láskou, odpovědností a neobyčejným nasazením. Bez jejich nadšení bychom řadu lidských činností znali už jen z obrázků a zažloutlých fotografií. Jejich práce naši společnost obohacuje a je proto pochopitelné, že vedení kraje cítí potřebu těmto lidem alespoň symbolicky poděkovat," řekl hejtman Lubomír Franc.

Jeden z letošních Zlatých kolovratů zamířil do Hořic díky Aleši Vostřezovi, který se od roku 2000 profesionálně věnuje výrobě vytlačovaného perníku z dřevěných forem a účastní se národopisných a dobových akcí po celé republice i v zahraničí. Od roku 2005 se podílí na projektu Muzea perníku a pohádek pod Kunětickou horou a ve stejné době navíc začal dřevěné formy pro perník sám vyřezávat. Mezi jeho nejzdařilejší formy patří figurkový betlém pro výstaviště Floria Kroměříž nebo Pražské jezulátko.

Další dvě ocenění putovaly do Dvora Králové nad Labem. První zásluhou Milana Bartoše věnujícího se vzorkorytectví. Toto řemeslo převzal po svém dědečkovi, který mu zanechal kompletně zařízenou dílnu. V té se tak nadále opravují i vyrábějí modrotiskové formy. Snaha propagovat tuto činnost vyvrcholila otevřením malého muzea tisku v Kuksu.

Nejen zde úzce spolupracuje s dřevorytcem a řezbářem Jaroslavem Pluchou, který se řezbářskému umění naučil od krkonošských horalů. Během života vychoval celou řadu úspěšných řezbářů a zasloužil se rovněž o propagaci vzorkorytectví. Za svoji záslužnou práci byl v roce 2008 oceněn titulem Osobnost roku ve Dvoře Králové nad Labem, kde žije. I on dnes z rukou hejtmana obdržel Zlatý kolovrat za výrobu a restaurování modrotiskových forem.

Cena Zlatý kolovrat je udělována Radou Královéhradeckého kraje tvůrcům v oborech tradičních lidových řemesel nebo těm, kteří se významně zasloužili o jejich udržování a rozvoj. Ocenění je obdobou titulu Nositel tradice lidových řemesel, který uděluje Ministerstvo kultury ČR. První ceny Zlatý kolovrat byly předány již v roce 2002 a poté udělovány každý další rok – letos již po čtrnácté. Doposud bylo uděleno 33 cen. Cenu tvoří diplom a keramické dílo, jehož autorem je František Juračka z Holic. S cenou je spojen i věcný dar rady kraje v hodnotě 5000 korun.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře